ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ У УСКРШЊОЈ ПОСЛАНИЦИ: "Морамо подредити своје понашање држави на општу корист свих"
Патријарх је додао и да изнад свега треба да се молимо Богу да нас избави од ове епидемије и сличних опасности.
Поглавар Српске православне цркве (СПЦ) патријарх Иринеј поручио је данас у Ускршњој посланици да је неопходно подржати напоре надлежних на заштити од корана вируса, али и молити се Богу и редовно и активно учествовати у литургији.
ГЕНЕРАЛ ЧЕРНИШОВ ОДУШЕВЉЕН СРБИЈОМ: "Нисте сами, послали смо најбоље, нема опреме која замењује братску руку"
Најновија листа градова по броју оболелих: Скоро половина је из Београда, један мали град критичан (МАПА)
ДРЖАВА У КЛИН, ЦРКВА У ПЛОЧУ: Појачавају се полемике како ће се обележити Ускрс
- Нашавши се у оваквим невољама морамо учинити све да себи и другима помогнемо, да разумемо и подржимо напоре и програме надлежних здравствених, санитарних и државних институција како би нас заштитиле од заразе. Можда нам то тренутно тешко пада, али све што је на општу корист морамо прихватити и подржати, а себе и своје понашање томе подредити - навео је патријарх Иринеј.
Он је додао и да изнад свега треба да се молимо Богу да нас избави од ове епидемије и сличних опасности.
- Молимо се Богу, учествујмо редовно и активно у светој Литургији, кајмо се за своје грехе и водимо рачуна о своме здрављу и здрављу других - навео је поглавар СПЦ.
Према његовим речима, ово је прилика да добро размислимо сами о себи и о читавом свету.
- Гле, један вирус је уздрмао и бацио на колена читав свет и довео у опасност здравље и животе милиона људи. "Смири се, горди човече", поручио је својевремено Достојевски. Његова порука је, рекли бисмо, актуелнија данас него што је била тада када је изречена - нагласио је патријарх Иринеј.
Он је констатовао да је читав свет захваћен и угрожен једним вирусом.
- Да ли ће горди и себични човек данашњице извући икакав закључак из те чињенице? Или ће и даље, без покајања и без љубави, истрајавати на самоубилачком пројекту стварања свог лажног овоземаљског раја у којем нема места ни за Бога ни за човека као боголико, духовно биће - упитао је патријарх Иринеј.
Поглавар СПЦ је поручио да се и у време празника морамо сетити Срба на "мученичком Косову" као и неправде коју "наша браћа и сестре трпе" у Црној Гори.
Како је рекао, "помолимо се за њих да им Господ подари снаге да својим трпљењем свих безакоња и невоља граде своје и наше спасење, да никад не изгубе веру у крајњу победу добра и да верују да је Господ, Бог милости и доброте, увек са њима и са свима који иду Божјим путем".
- Исто тако, браћо и сестре, сетимо се наше браће и наших сестара у Црној Гори који трпе велико безаконе и неправду - навео је он и додао да "безакони 'закони' укинуше истину и правду у Црној Гори".
- Некада поносна и дична Црна Гора, позната по чојству и јунаштву, данас покушава да нашој Цркви отме оно што је вековима било њено, оно што је читав српски народ са својим владикама, свештенством и монаштвом градио и стварао - навео је патријарх Иринеј.
Како је рекао, светиње Црне Горе, многе од њих старије од саме Црне Горе, јесу светиње народа.
Патријарх Иринеј је рекао да је сва српска историја "смештена између Голготе и Васкрсења".
- Наша голготско-пасхална историја говори да никад, па ни на велики Петак, не смемо губити веру и наду у Бога - рекао је патријарх Иринеј, подсетивши на велика страдања у Првом светском рату, али на васкрсење које је уследило.
- Васкрс је наш највећи празник - празник победе живота над смрћу. Бога над сатаном. Човека у Христу Исусу над грехом. Христос васкрсе из мртвих - поручио је поглавара СПЦ патријарх Иринеј у Ускршњој посланици.
АЛЕРГИЈА ИЛИ КОРОНА ВИРУС? Кон и Несторовић наводе главне симптоматске разлике
Корона однела чувеног српског хирурга: Доктор Миодраг Лазић изгубио битку са вирусом
ДРЖАВА ЧЕКАЛА РЕЧ СТРУЧЊАКА: Особе са аутизмом могу напоље за време полицијског часа?
ДР КОН ОБЈАСНИО НЕОБИЧАН ФЕНОМЕН КОД КОРОНЕ: Има заражених који немају симптоме, ово може да их ОДА
Преминуо Драган Тороман, легенда Истраживачке станице Петница, визионар, истраживач и стручњак за ИТ