ПАВЛЕ ОД ЗАБОРАВА ЧУВА ПОТОЧАРЕ: Са својих 10 прстију прави невероватне макете, највећа има чак два метра (ФОТО)
Несвакидашњи хоби крије разна српска места у малим димензијама.
Павле Пантелић одрастао је уз звуке воденичког камена и чекетала на реци Церници у атару села Доња Сипуља која се налази на пола пута између Лознице и Шапца.
ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ ВЕЛИКОГ СВЕТИТЕЉА: Бројне су приче исцељења над његовим чудотворним моштима
ЈОШ ЈЕДАН ПРОЛЕЋНИ ДАН У ДЕЦЕМБРУ: Искористите сунчане дане, крајем недеље нас очекује драстична промена времена
ПОЈАВИЛО СЕ ЗАСТРАШУЈУЋЕ ПРОРОЧАНСТВО ИЗ 17. ВЕКА - спомиње се Србија: Има ли разлога за страх?
Сваки детаљ воденице која меље брашно остао је урезан у памћењу тог босоногог дечака. Већ 17 година Павле прави макете воденица невероватних димензија и детаља, и због тога се може рећи да је Шабац град са највише воденица поточара у Србији, додуше мало умањених.
- Све моје макете су у исправном стању, када их укључите јасно се чује звук воденичког камена, чекетала и хук водопада. Да се направи једна таква потребно је минимум шест месеци. Сваки детаљ мора да се уклопи у амбијент али и да се испроба након завршетка. Највећи је задатак усмерити слапове које покреће водена пумпа, умеју да буду немирни и за то их треба упутити у добром правцу као би покренула воденички камен и постигао се звук чекетала које је и на поточари тешко намонтирати - казао је Павле Пантелић, заљубљеник у воденице и додао да је сваки квадратни милиметар поточара урађен са његових десет прстију.
Последњих 17 година проведених у пензији посветио је правећи управо воденице поточаре које су не тако давно многим селима живот значиле, до сада је из његове радионице настало 14 макета које су споменик и сведок минулих времена.
- Моја највећа воденица је величине око два метра, најкомплекснија до сада коју сам направио по узору на реци Сопотници код Пријепоља која је на мојој макети висине око два метра и производи невероватне звуке захваљујући водопаду направљеног од сиге и у њу стаје око 50 литара воде. Јасно се виде детаљи риболовца који пеца рибу, сваки сегмент сам упамтио када сам са школом ишао на екскурзију у седмом разреду - рекао је Пантелић.
У селу у ком је одрастао Павле је упамтио и кроз макете поточаре сачувао од заборава, не продаје их већ чува у свом дому као вредну успомену.
- Нажалост тамо где сам ја растао више не постоје, почеле су да пропадају када је струја стигла у село онда је све кренуло да се ради са прекрупачима и воденице су тако изгубиле своју вредност, али где год да сам крочио и видео воденицу ја сам правио макете да сачувам оно мало душе које су давале баш онакве какве их ја памтим - каже он.
Воденице су заувек заћутале око планине Цер, али једном улицом кроз град Шабац ће одјекивати звуци чекетала и воденичког камена захваљујући Павлу чувару традиције.