Петар чека интервенцију у Италији, велике наде за успех
У Србији се још не раде трансплантације јетре код деце, и она на лечење одлазе у Италију. У претходних неколико година о трошку државе на трансплантацију јетре је упућено 30 деце. Од среде је у Италијанском центру Бергамо и 16-годишњи Петар из Бруса.
Пре одласка у Италију, Петра су лечили у Дечјој клиници у Тиршовој. Његов отац објашњава да су се симптоми, од јаких болова у стомаку до отицања јетре, појавили изненада.
Јесте ли приметили? Омиљени квиз Слагалица увео велику ПРОМЕНУ, реакције бурне (ВИДЕО)
Утврђено је да Петар болује од ретког синдрома који се јавља код једне до пет у милион особа.
"Дошао је код нас већ са знацима инсуфицијенције јетре. Наш задатак је био да применимо конзервативни третман који се даје по светском протоколу и да одржимо функцију јетре", објашњава хирург Спасоје Радуловић.
Петров отац Ивица каже да ће он и супруга бити све време са њим и надају се да ће интервенција која следи бити успешна.
- Ова интервенција која ће се радити код њега у италијанском центру у Бергаму зове се 'tips', то је интервентна радиолошка процедура коју нажалост у Србији код деце није могуће спровести. Уколико ова интервенција успе, а ми се надамо јер шаљемо пацијента у један од најреферентнијих центара у Европи, онда ће то бити и последња терапијска опција - каже др Наташа Драгутиновић, педијатар у Дечјој клиници у Тиршовој.
Петар је у Италију отпутовао авионом Владе Србије, а трошкове лечења сноси Републички фонд за здравствено осигурање.
- Процедура се састоји у томе да конзилијум лекара напише мишљење, пацијент иде у Фонд, ако је по правилнику Фонда, то иде јако брзо - објашњава директор Дечје клинике у Тиршовој Синиша Дучић.
Захваљујући споразуму Министарства здравља и Фонда са Владом, од августа се за транспорт пацијената у иностранство користе авиони Владе Србије.
Пилот авиона у коме је био Петар каже да је посада у хитним ситуацијама спремна брзо, да су медицински летови приоритетни, да лете најкраћом рутом, а имају предност и при слетању.