Пето заседање заједничког консултативног одбора региона ЕУ у Нишу
У Нишу је одржано пето заседање Заједничког консултативног одбора региона ЕУ који окупља представнике локалних самоуправа региона земаља ЕУ, док Србија има статус кандидата у овом телу.
Ово тело се иначе састаје два пута годишње, од чега једном годишње у Бриселу, а овог пута и у Нишу. На заседању се говорило о преговорима о приступању Републике Србије Европској унији, као и о утицајима који преговори имају на субнационални ниво власти. Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић изјавио је на заседању, да је реформа јавне управе један од три кључна критеријума за придруживање Србије заједници европских народа.
У славу страдалим борцима: Вучић и Ван дер Белен положили венце на српску костурницу
- Општине и градови имају велику обавезу у приступању ЕУ и зато кроз реформу јавне управе, реформишемо и локалне самоуправе како би њихове администрације биле што спремније да одговоре на изазове - рекао је министар.
Душанка Голубовић председница Сталне конференције градова и општина је истакла да И у окворима Европске уније, локалне и регионалне власти имају велики значај о чему говоре подаци да је 60% одлука локалног и регионалног нивоа у ЕУ под утицајем законодавства ЕУ, да је 70% инвестиција у јавном сектору у ЕУ на локалном И регионалном нивоу, те да се локалне и регионалне власти прве суочавају са изазовима попут миграција, поплава, климатских промена.
После свега огласио се Скот: Мало му што крши УСТАВ, већ криви друге! СРАМНА ОПТУЖБА!
- Имајући у виду искуство наших колега из земаља које су сада чланице Европске уније, може се закључити да успех целог преговарачког процеса зависи од квалитета преговарачких позиција или ставова, који морају уважити реалност на локалном нивоу, спремност локалне самоуправе за преузимање обавезе увођења ЕУ стандарда у погледу надлежности, капацитета, неопходних финансијских ресурса, као и временског оквира за увођење стандарда - истакла је председница СКГО и градоначелница Сомбора Душанка Голубовић је додала и да с обзиром да постоје велике разлике између ЈЛС у погледу величине, броја становника и степена развијености, те су сличне разлике и у капацитетима за примену обавеза.
У том смислу, важно је да се приликом преузимања ЕУ стандарда узму у обзир специфичне потребе и различити капацитети и степен развоја ЈЛС.
- С обзиром на то да локалне самоуправе не могу наступати самостално, нити располажу ресурсима за хоризонталну и вертикалну комуникацију са друтим актерима у прецесу преговора, ту је од изузетне важности улога СКГО која може и треба да заокружене политичке позиције окалне самоуправе представи и буде консултована од стране централних власти у овом процесу - истакла је у свом обраћању у Нишу, председница СКГО Душанка Голубовић.
Заједнички консултативни одбор је основан 2014 године и његов задатак је успостављање дијалога и сарадње између регионалних и локалних власти у Србији, с једне стране, И Комитета реиона ЕУ, с друге, као и њихова припрема за учешће у раду Комитета региона ЕУ, након ступања у чланство ЕУ.
Пратите нас на нашем инстаграму СрбијаДанас.