Пионирски подухват у хирургији: Због историјске ОПЕРАЦИЈЕ ПЕНИСА српски доктор завршиће у уџбеницима медицине
Захват ће трајати минимум 20 сати
У Србији се спрема до сада невиђени медицински подухват - трансплантација мушког полног органа женској особи!
Прочитајте и:
На челу тима који ће учествовати у комплексној операцији је светски признати хирург у области трансродне медицине и уролог на Дечјој клиници Мирослав Ђорђевић. У литератури се додуше може наћи да су до сада урађене четири трансплантације мушког полног органа, али разлика је у томе што су у питању били мушкарци који су изгубили делове свог полног органа. Професор Ђорђевић ће први пут у свету жени, која је трансродни мушкарац, трансплантирати мушки полни орган.
- Та четири пацијента су имала неке делове пениса и онда се на те делове трансплантира оно што недостаје. То је у неку руку лакше зато што је то мушка анатомија, мушки полни орган, а већ имају неку базу. Сада имамо жену као кандидата која је дала све потребне сагласности за трансплантацију. Следећи корак је завршавање папирологије везане за етичке и социолошке проблеме. Кад будемо имали комплетно чисту ситуацију, следи добијање мушког полног органа од донора – каже Ђорђевић.
А кад се донор појави, све иде веома брзо. Пацијент је већ дуго у припремама за операцију, тим лекара је уигран, а операција ће трајати готово читав дан.
- Очекујем да ће операција трајати минимум 20 сати, то је врло комплексна ствар, мора се повезати мноштво најситнијих крвних судова и нерава да би, за почетак, мушки полни орган опстао, а затим и функционисао – објашњава Ђорђевић.
Оспособљавање мушког полног органа, како каже, доста је теже, сама функција мокрења је комплекснија код мушкараца, него код жена. Мокраћна цев код мушкараца је дужине око 30 центиметара, а код жена два до три.
- Друга ствар о којој током трансплантације треба да водимо рачуна јесте еректилна функција. Ви морате обезбедити пацијенту могућност еректилне функције за пенетративне сексуалне односе. Чак и у случају да то не ради, увек имамо златну резерву, пенилне импланте који у великом броју случајева потпуно опонашају еректилну функцију - прича Ђорђевић.
Ипак, главни проблем ће бити могуће компликације при самом процесу трансплантације и у првих десетак дана, колико треба да прође да би се орган стабилизовао и преживео.
- Ово је пионирски подухват, причамо о нечему што се никада није десило у свету. Још немамо толико далеку визију и дефинисани пут шта ће нам бити лимитирајући фактори. Ипак, неке ствари се и сада знају, на пример, нећемо узимати орган од донора који је навршио 70 година – истиче Ђорђевић и додаје да би трансплантација требало да буде урађена до краја године.