ПРОБУДИО СЕ СТРАХ ОД ЈОШ ЈЕДНОГ НАЧИНА ШИРЕЊА КОРОНЕ: Не можемо да се заштитимо ни у сопственој кући
Научници кажу да у теорији ово уопште није немогуће
Корона вирус који се проширио водоводом у једној стамбеној згради у Кини и тако заразио њене становнике, побуђује страх од још једног начина ширења ковида. Подсетимо, слично се десило и у случају избијања САРС-а (акутног респираторног синдрома) 2003. године када се вирус проширио цевима у једној стамбеној згради у Хонг Конгу.
ДАНАС ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Биће говора о контроли угоститељских објеката, теми која мучи надлежне
САМОИЗОЛАЦИЈА ЗА ТУРИСТЕ КОЈИ СЕ ВРАЋАЈУ У СРБИЈУ? Кисић нагласила који је сада највећи ризик за Србију
ПЕТ МОДЕЛА ПРЕД КРИЗНИМ ШТАБОМ: Струка и држава данас доносе врло битну и важну одлуку
Сада многи брину да би истим путем могао да се преноси САРС-ЦоВ-2, а посебно на зиму. Наиме, бројни пацијенти су пријавили гастроинтестилане симптоме због чега се појачава страх да би вирус могао да се шири путем фекалија.
Иако је фекални пренос патогена тешко утврдити, а још теже доказати његово ширење водоводом, то је потпуно могуће, према навођењу неких истраживача.
- Ковид19 нису само респираторни симптоми попут кашља. Трећина пацијената које смо проучавали имала је гастроинтестиналне симптоме. Могуће је да нам недостаје значајан део слагалице јер смо усресређени само на респираторне симптоме и тај пут преноса - истиче др Александар Подбој.
У студији објављеној у журналу "Јама Network" истражена је преваленција гастроинтестиналних симптома и вирусног осипања фекалија код пацијената са ковидом.
- Извучени су подаци само о пацијентима са дијарејом, мучнином или повраћањем, променама и нивоу ензима јетре и фекалним осипањем вируса. У нашој анализи неколико студија у којима је САРС-ЦоВ-2 изолован из столице, фекално-орални пут преноса би могао бити додатани потенцијални извор ширења инфекције. Наши резултати такође сугеришу да би тестирање вируса у фекалијама помоћу ПЦР теста у реалном времену могло бити од помоћи у праћењу и надзору болести - истиче се.
Друге студије су такође пронашле велику количину корона вируса у болничким тоалетима, а једна студија је чак сугерисала да пуштање воде у тоалету потенцијално може избацити вирусне честице далеко изван wc шоље.
Тако би особа могла бити изложена ковиду једноставним удисањем аеросолних фекалија или гутањем вируса након додиривања контаминиране површине.
Зато се саветује да се поклопац од wc при пуштању воде увек спушта, а даска потом дезинфикује.
СРБИЈА ПРЕДЊАЧИ У БОРБИ ПРОТИВ КОРОНЕ У РЕГИОНУ: Погледајте шта кажу бројке
Др Јанковић издао ново упозорење: У ова четири града ситуација са короном се погоршава!
НАЈОПАСНИЈИ УБОДИ: Код неких особа само црвенило, док други падају у кому
ОНИ СУ НАЈСТАРИЈИ ПРВАЦИ У СРБИЈИ: Љиљана (62) и Благоје (46) уписали основну школу
КОРОНА УТРОСТРУЧИЛА БРОЈ КОЦКАРА: Деца губе и по 40.000 евра, родитељи у неверици, стручњаци тврде да постоји решење