ПОЛА СРБИЈЕ СЛАВИ, ПОЛА ИДЕ НА СЛАВУ! Може ли се ове године у цркву за Св. Николу? Неке епархије увеле нова правила
Свети Никола Чудотворац заштитник је великог броја српских породица, сматра се најчешћом крсном славом, па су оправдане и зебње о епидемиолошком ризику.
Осим више апела верницима да у данима прослављања крсних слава буду одговорни и славље ограниче на породични круг, Српска православна црква није издала посебно упутство поводом начина обележавања наступајућег Никољдана.
ДР ЛАЂЕВИЋ О СТАЊУ У КОВИД БОЛНИЦИ У БАТАЈНИЦИ: "Отворен још један спрат са 102 кревета који је поприлично попуњен"
"И НАКОН ВАКЦИНАЦИЈЕ НОСИЋЕМО МАСКЕ" Српска докторка открила после колико времена ћемо стећи имунитет на корону
ПРЕТЕ СРБИЈИ ДА ОДУСТАНУ ОД ВАКЦИНЕ ИЗ МОСКВЕ! ДВОСТРУКИ АРШИНИ ЗАПАДА: Питање живота се претвара у политичко?
У храмовима ће се уобичајено обављати обреди освећења и резања славских колача, али уз примену мера заштите.
Иако опште инструкције нема, пракса у епархијама донекле се разликује. Поједине су донеле своја интерна упутства, како би се ограничио број људи који ће се истовремено наћи у црквама. Свети Никола Чудотворац заштитник је великог броја српских породица, сматра се најчешћом крсном славом, па су оправдане и зебње о епидемиолошком ризику.
- Молитвени живот у нашим храмовима одвија се уобичајено, а тако ће по свему судећи бити и за Никољдан. То подразумева служење литургија и обреде резања славских колача - речено је у Архиепископији београдско-карловачкој, којој припада највећи број београдских богомоља.
- Опште препоруке о понашању у доба епидемије - подразумевају се.
Црква је више пута апеловала на вернике да избегавају гужве, држе дистанцу и примењују мере заштите.
У Архиепископији апелују да се Никољдан, и ако изостану оштрије државне мере, прослави у најужем кругу породице и без гостију.
Обављање верских обреда многе епархије СПЦ у новонасталој ситуацији, устројиле су према својим потребама и локалним обичајима.
У централној нишкој парохији, тако, верницима су поручили да, по обичају, могу да донесу славске колаче уколико држава не прогласи обавезан карантин.
- Од тога зависи и служење литургије и освећење колача - речено је верницима у Нишу.
У појединим парохијама још се примењује и "режим" славских обреда који је успостављен пролетос. Он подразумева појединачно читање молитви, без груписања верника, као и обавезну дистанцу и дезинфекцију предмета и простора. Било је и примера заказивања термина за освећење жита и колача, како би се што више смањио ризик од контаката.
Слушајте лекаре
Обред освећења и резања славског колача, најчешће у храму, сматра се саставним делом прослављања дана посвећеног светитељу - заштитнику.
- То је суштина крсне славе и црква не може одбити никога ко жели учествовање у богослужењу. Ипак, апелујемо на вернике да буду одговорни, прате упутства и слушају савете лекара - кажу у београдским храмовима.