POLA SRBIJE SLAVI, POLA IDE NA SLAVU! Može li se ove godine u crkvu za Sv. Nikolu? Neke eparhije uvele nova pravila
Sveti Nikola Čudotvorac zaštitnik je velikog broja srpskih porodica, smatra se najčešćom krsnom slavom, pa su opravdane i zebnje o epidemiološkom riziku.
Osim više apela vernicima da u danima proslavljanja krsnih slava budu odgovorni i slavlje ograniče na porodični krug, Srpska pravoslavna crkva nije izdala posebno uputstvo povodom načina obeležavanja nastupajućeg Nikoljdana.
DR LAĐEVIĆ O STANJU U KOVID BOLNICI U BATAJNICI: "Otvoren još jedan sprat sa 102 kreveta koji je poprilično popunjen"
"I NAKON VAKCINACIJE NOSIĆEMO MASKE" Srpska doktorka otkrila posle koliko vremena ćemo steći imunitet na koronu
PRETE SRBIJI DA ODUSTANU OD VAKCINE IZ MOSKVE! DVOSTRUKI ARŠINI ZAPADA: Pitanje života se pretvara u političko?
U hramovima će se uobičajeno obavljati obredi osvećenja i rezanja slavskih kolača, ali uz primenu mera zaštite.
Iako opšte instrukcije nema, praksa u eparhijama donekle se razlikuje. Pojedine su donele svoja interna uputstva, kako bi se ograničio broj ljudi koji će se istovremeno naći u crkvama. Sveti Nikola Čudotvorac zaštitnik je velikog broja srpskih porodica, smatra se najčešćom krsnom slavom, pa su opravdane i zebnje o epidemiološkom riziku.
- Molitveni život u našim hramovima odvija se uobičajeno, a tako će po svemu sudeći biti i za Nikoljdan. To podrazumeva služenje liturgija i obrede rezanja slavskih kolača - rečeno je u Arhiepiskopiji beogradsko-karlovačkoj, kojoj pripada najveći broj beogradskih bogomolja.
- Opšte preporuke o ponašanju u doba epidemije - podrazumevaju se.
Crkva je više puta apelovala na vernike da izbegavaju gužve, drže distancu i primenjuju mere zaštite.
U Arhiepiskopiji apeluju da se Nikoljdan, i ako izostanu oštrije državne mere, proslavi u najužem krugu porodice i bez gostiju.
Obavljanje verskih obreda mnoge eparhije SPC u novonastaloj situaciji, ustrojile su prema svojim potrebama i lokalnim običajima.
U centralnoj niškoj parohiji, tako, vernicima su poručili da, po običaju, mogu da donesu slavske kolače ukoliko država ne proglasi obavezan karantin.
- Od toga zavisi i služenje liturgije i osvećenje kolača - rečeno je vernicima u Nišu.
U pojedinim parohijama još se primenjuje i "režim" slavskih obreda koji je uspostavljen proletos. On podrazumeva pojedinačno čitanje molitvi, bez grupisanja vernika, kao i obaveznu distancu i dezinfekciju predmeta i prostora. Bilo je i primera zakazivanja termina za osvećenje žita i kolača, kako bi se što više smanjio rizik od kontakata.
Slušajte lekare
Obred osvećenja i rezanja slavskog kolača, najčešće u hramu, smatra se sastavnim delom proslavljanja dana posvećenog svetitelju - zaštitniku.
- To je suština krsne slave i crkva ne može odbiti nikoga ko želi učestvovanje u bogosluženju. Ipak, apelujemo na vernike da budu odgovorni, prate uputstva i slušaju savete lekara - kažu u beogradskim hramovima.