ПОЧЕЛА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Ситуација у Србији је алармантна, какве нове мере можемо да очекујемо?
Епидемиолог Предраг Кон, члан штаба, казао је синоћ да ће се расправљати о до сада уведеним мерама
Изузетно неповољна епидемиолошка ситуација, велики број заражених и све већи број урмлих из дана у дан довели су о тога да Кризни штаб одлучи да изнова преиспита мере којима би опасни вирус могао да се заустави. На седници која је управо почела у фокусу ће овог пута бити школе, а све је извесније да ће ђаци из школских клупа прећи на наставу пред телевизорима.
ДА ЛИ ЋЕ ВАКЦИНА БИТИ ОБАВЕЗНА? Министар Златибор Лончар открио да ли ће бити ограничења!
Црна серија се наставља у Моравичком округу: Још пет смртних случајева на одељењима чачанске болнице
У СРБИЈИ ЗА 10 МЕСЕЦИ МАЊЕ РОЂЕНИХ У ОДНОСУ НА ПРОШЛУ ГОДИНУ: Какво је стање са умрлима?
У дану за нама број оболелих био је рекордан и износио је 6.842, док је 37 људи изгубило живот од последица корона вируса. Дан пре тога умрло је 38, што је навише од почетка епидемије. Болнице су пуне, готово 6.500 је хоспитализованих ковид болесника, а поред великог броја заражених здравствених радника међу оболелима све је више школараца и наставника.
Др Миомир Пелемиш истакао је јуче да "нам нема друге", и да ако не поштујемо мере, доћи ће до новог пооштравања.
Зато, након седнице која је почела у 13 сати требало би да сазнамо шта ће бити са школама. О томе је данас говорио и епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон.
- Ми не говоримо о престанку рада школа, него о краткотрајном преласку, од недељу дана, на онлајн наставу. То је све. Што се тиче зимског распуста, о томе треба да се настави да се говори. Треба спречити интерференцију грипа и ковида, јер грип још није кренуо - реко је др Кон.
Он је објаснио и да ће се онлајн настава увести независно од резултата које су мере до сада дале јер "не треба да се чека и то је нешто што треба симултано да се уведе".
Да ће то бити тема број један на седници Кризног штаба коментарисала је синоћ и премијерка Србије Ана Брнабић.
Она је рекла да ће саслушати мишљење и препоруке стручног дела Кризног штаба на сутрашњој седници у вези са начином одвијања наставе у школама за старије разреде и раду вртића.
- Једна од њихових препорука је била да размислимо о онлајн настави за старије разреде, дакле у основним школама од петог до осмог разреда и средњим школама - рекла је Брнабић јуће одговарајући на питање новинара у Нишу.
Ако се то данас буде потврдило, рекла је премијерка, моћи ће да се у најкраћем року пређе на онлајн наставу јер је за то, додаје, све технички спремно.
- И даље мислим да, што се тиче најмлађих ученика, да је њима најбезбедније у школама, али ако ме другачије саветују стручњаци, немамо никакав проблем да њихов савет и усвојимо - навела је Брнабић.
Исто, каже, важи и за вртиће и додаје да, ако савет стручног дела Кризног штаба буде да се распусте вртићи, то ће бити и учињено.
Подсетила је да је у вези са тим било проблема и у марту, априлу и мају, јер је велики број људи тражио затварање школа и вртића, а онда је већина њих критиковала њихово затварање и постављала питање о томе ко ће сад да чува децу.
- Заиста, на притисак јавности ја не могу тако да доносим одлуке. Морају заиста стручни људи да ми кажу да је то прави начин, да је то безбедније него да децу чувају баке и деке код куће. То је оно што је моја дилема, али ако ми стручне службе саветују, немамо никакав проблем да то урадимо - рекла је Брнабић.
Одлука да се мере преиспитају, овај пут за школарце, долази само дан након што су почеле да важе нове мере.
Радно време кафића, ресторана, клубова, кладионица од уторка је скраћено до 18.00 часова, број путника у јавном градском превозу је ограничен, сви који могу послати су на рад од куће...
Подсећамо, озбиљно се размишља о преласку ученика старијих разреда на онлајн наставу.
Поједине локалне самоуправе су већ искористиле недовољно јасну законску регулативу, те су након проглашења ванредне ситуације одлучиле да, до даљњег, затворе школе, а ђаке пошаљу на онлајн наставу. Такав је био случај са Врбасом, Параћином, Темерином, Бујановцем, али и појединим образовним установама у Нишу.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја, засад, вешто избегава да донесе одлуку на нивоу целе државе, бранећи се статистичким подацима који говоре да у школама није дошло до већег заражавања ђака и наставника, али је чини се ипак питање дана када ће ђаци привремено прећи на наставу од куће.
Тренутни систем, по којем се одлука препушта локалним самоуправама, могућ је у мањим срединама, али тешко спроводив у великим, попут Београда који има 17 градских и приградских општина, и где се одлука мора донети на глобалном нивоу, за скоро 300 образовних установа.
Ништа мању бригу немају ни родитељи најмлађих, оних који похађају предшколске установе. Наиме, поједини градови су, како би растеретили вртиће у којима је и поприличан број пре свега заражених васпитачица, одлучили да на чување могу само деца чији су родитељи обавезни да буду на својим радним местима.
Како је од уторка велики број запослених прешао на рад од куће, тако ће и све већи број општина и градова и инсистирати на обавезној потврди родитеља. У супротном неће примати малишане.