Помозимо Предрагу (38) да добије животну битку: Потребно 150.000 евра за трансплантацију јетре у Турској!
Предраг Стаменковић (38) из Београда чека на трансплантацију јетре.
Предраг је већ два месеца у болници у Клиничком центру Србије и налази се на листи чекања за трансплантацију. Никада није пио, водио је здрав живот, али нажалост болест се појавила ниоткуда.
Сада је Предраг самостално пронашао свог донора. Потребно му је око 150.000 евра да би отишао на операцију у Турску.
- Донор је мој пријатељ, који се сам понудио. Ја сам крвна група А . Тренутно једино што ми помаже је трансфузија крвне плазме коју добијам на неколико дана и услед тога нисам у стању да ме отпусте на кућно лечење. На листи сам чекања, али у Србији се ради трансплантација органа мождано преминуле особе. Што значи да не постоји временски период чекања. Јако је мали број трансплантација на годишњем нивоу. Операција живог донора - (мог пријатеља који би дао део своје јетре), врши се у Италији и Турској и трошкови достижу 150.000 евра - рекао је Стаменковић за медије.
Предрагу можете помоћи на следећи начин:
Инстукције за уплату донације:
Предраг Стаменковић, Булевар Војводе Мишића 23/11, динарски рачун бр: 200-125929800-14, шифра уплате 288 - ДОНАЦИЈЕ уколико је уплата електронска или 188 ако се уплаћује на шалтеру.
Сврха уплате: донације / наменска уплата, девизни рачун бр: 200-136958950-40, Ибан РС35200000013695895040, Swift СБПОРСБГ
Наше мало може да спаси живот!
Овим поводом огласио се и Предрагов рођени брат Милош Стаменковић, који је замолио све људе добре воље да помогну његовом брату како би се прикупила новчана средства.
- Драги пријатељи већ два месеца је мој млађи брат Предраг Стаменковић у болници, где му је констатована цироза јетре. Стављен је на списак за трансплатацију као приоритет, међутим код нас се на такву операцију чека јако дуго, па смо одлучили да затражимо помоћ од свих вас и да прикупимо новчана средства за његову операцију у иностранству, јер је његова ситуација веома хитна и јако сложена. Овом приликом молимо вас да ко колико може, уплати новац на његов наменски рачун.
Како изгледа трансплантација када је донор жив?
Како смо раније писали, од живих донора узима се део јетре, један режањ и он се пресађује примаоцу. Углавном долази до подударања органа, уколико су донори отац, мајка или брат, односно сестра.
Србија има потписане споразуме и са Великом Британијом и Турском, што је потписао РФЗО, па је тако у октобру прошле године једна беба била на трансплантацији јетре у Лондону. У Великој Британији могуће су кадаверичне и трансплантације са живим донором, док у Турској важе иста правила као у Италији - само уколико постоји жив донор органа.
Највећи проблем - недостатак донора
Иначе, у нашој земљи је највећи проблем недостатак донора, а код одраслих се раде трансплантације јетре, срца, бубрега, рожњаче.
У Србији више од 2.000 људи чека трансплантацију
Око 2.000 људи у Србији чека трансплантацију неког органа, пише РТС.
Бубрег чека око 600 одраслих и 40 деце, јетру 80, срце 50, рожњачу 1.000 људи. Да ће многи од њих још дуго чекати, говоре подаци о броју донора у Србији у протеклих осам година.
Извор: Србија Данас/24седам