СРБИЈИ И БЕОГРАДУ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ БЕЧА? Дунав расте огромном брзином: Ево где је чак прешао и ОСАМ метара
Дунав је толико висок да је донео проблем са поплавама већ у горњем току, а излио се и у Бечу, следећа на удару је Будимпешта а на ток Дунава кроз Србију највећа количина воде стићи ће због актуелне ситуације у централној Европи.
Снажан циклон донео је централној Европи катастрофалне падавине. У деловима Чешке и Аустрије већ је пало и до 400 литара, па су настале разорне поплаве и бујице. Вишеметарски пораст Дунава донео је проблем са поплавама већ у горњем току, а излио се и у Бечу. Следећа на удару је Будимпешта, где ће Дунав да нарасте и на 8 метара.
Када је реч о Србији, за сада нема опасности од поплава, иако се данас и сутра очекују обилне падавине, нарочито у Војводини. Ипак, на ток Дунава кроз Србију највећа количина воде стићи ће због актуелне ситуације у централној Европи.
Према прогнози Републичког Хидрометеоролошког Завода Србије, Дунав ће наредних дана имати вишеметарски пораст на делу току кроз Војводину.
Најизраженији пораст очекује се код Бездана, где ће до четвртка Дунав да нарасте за још 4 метра, а укупно за више од 5 метра у односу на претходне дане.
С обзиром на то да се на овој мерној станици када ниво Дунава пређе 500 цм проглашава редовна одбрана од поплава, та граница биће већ превазиђена у четвртак, док ће водостај и даље бити далеко испод границе ванредне одбране од поплава.
Редовна одбрана од поплава се проглашава када водостај на реци достигне прописану границу (која је одређена за сваки речни сектор) и има тенденцију даљег пораста. Редовну одбрану од поплава проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно осматрање и праћење стања одбрамбених насипа и објеката.
Ванредна одбрана од поплава се проглашава када водостај достигне прописану границу и има тенденцију даљег пораста, или када то захтевају други разлози (дуго трајање водостаја изнад границе редовне одбране, стање насипа и објеката, наступање опасности од нагомилавања леда и др.). Ванредну одбрану проглашава надлежни водопривредни центар и она подразумева непрекидно праћење стања одбранбених насипа и објеката и отклањање негативних појава на њима. У случају да дође до преливања или неконтролисаног пробоја насипа као и контролосаног просецања насипа, проглашава се ванредно стање. Ванредно стање проглашава надлежна угрожена општина, а подразумева изградњу локализационих насипа, евакуацију становништва и др.
Иако ће граница редовне одбране од поплава бити пробијена у четвртак, на овом делу тока Дунава кроз Србију нема опасности од поплава по урбане средине.
На осталим мерним станицама иако се очекује вишеметарски пораст Дунава, ниво водостаја биће испод границе редовне одбране од поплава, бар када је реч у наредних пет дана.
Због екстремно обилних падавина и у горњем току Саве, Сава ће и у Србији наредних дана имати већи пораст, код Сремске Митровице и за два метра, али без достизања критичних вредности.
Дакле, када је реч о Дунаву и Сави, захваљујући веома ниском водостају у претходном периоду, ове реке за сада су спремне да прихвате огромне количине воде из горњих делова токова без већих проблема.
Наредних дана пораст ће имати и Тиса и све друге реке у Србији, али то ће само побољшати веома лошу ситуацију из претходног периода, када су појеидни токови чак и пресушили или имали историјски минимум, тако да нема опасности од поплава.
Због очекиване временске и хидролошке ситуације, треба редовно пратити државне и надлежне службе и понашати се у складу са временом и са њиховим упозорењима.
Извор: Србија Данас/Телеграф