ПОСЕБНО УПОЗОРЕЊЕ ТОКОМ ПРАЗНИКА! Ове ситне навике могу да доведу до пожара - ево како да спречимо трагедију
Током зимских месеци и празника, често се дешава велики број пожара, који понекада могу да се заврше и кобно.
Недељко Гагић из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице и цивилну заштиту Сектора за ванредне ситуације истакао је да је евидентно повећање броја пожара на стамбеним и пословним објектима на почетку и у току грејне сезоне, упркос свим апелима Сектора за ванредне ситуације, које грађанима упућују преко средстава за јавно информисање и медија.
ТЕМПЕРАТУРА ЋЕ ПАСТИ И ДО МИНУС ЧЕТИРИ! Права зима је стигла, за викенд нас очекује још СНЕГА
НЕПОЗНАТИ ДЕТАЉИ ИЗ ЖИВОТА ЈОВАНКЕ БРОЗ! Тито одмах бацио око на њу, а ово је вешто успевала да сакрије
ЛАВОВИ НА КАПИЈИ СУ САДА ПРОШЛОСТ! Ова кућа у Србији је све оставила без текста (ФОТО)
Како каже, разлози за то су пре свега преоптерећење електричних инсталација, неисправне електричне инсталације и остављање различитих грејних тела без надзора.
РЕАГОВАЊЕ У КРИТИЧНОЈ СИТУАЦИЈИ
- Када су у питању велики објекти, веома је битно да грађани знају да макар у првим тренуцима морају да савладају страх и панику и да се у што краћем року упуте ка излазу, да заштите лице и дисајне органе, и сачувају се од штетног сагоревања - објашњава начелник одељења у Управи за ватрогасно-спасилачке јединице и додаје да је веома важно да се ватрогасцима по доласку одмах дају што детаљније информације о самом објекту и о људима који су евентуално остали заглављени.
ОД ГРЕЈАЛИЦА ДО ПУЊАЧА МОБИЛНИХ ТЕЛЕФОНА
Стручњак наводи да је у највећем броју случаја узок пожара људски фактор, непажња због журбе и остављање електричних уређаја упаљених без надзора - од пуњача мобилних телефона, лаптоп рачунара до укључених грејних тела, коришћења неадекватних продужних каблова који се под оптерећењем запале.
- Сви пожари, па и они са људским жртвама и великом материјалном штетом, настају као мали пожари и могу се угасити са противпожарним апаратом под условом да га имамо, да је у исправном стању и да знамо да га користимо - каже Гагић.
Он додаје да, ако не можемо да га угасимо сами, да је веома важно да обавестимо остале станаре у згради и да затворимо врата од просторије у којој је пожар избио.
- Морам да нагласим да тада не сме да се користи лифт, а ако је степениште задимљено, треба остати у стану, затворити врата, крпама затворити проток дима и, што је најважније, позвати ватрогасце и обавестити их у ком стану се налазите - наглашава начелник одељења Управе за ватрогасно-спасилачке јединице.
ТОКОМ ОДМОРА И ПРАЗНИКА ДОДАТНА ОПАСНОСТ
У случајевима да стан оставимо на више дана, обавезно треба искључити све електричне потрошаче који се могу искључити, а ако користимо течни гас, затворити вентил на боци. Из године у годину имамо случајеве тровања угљен-моноксидом у викендицама који је продукт непотпуног сагоревања када се укључују агрегати или друга ложишта која дуго нису коришћена.
- Све мора додатно да се провери, јер је угљен-моноксид изузетно опасан. Приликом испарења се не осећа ни укус ни мирис и веома мала у простору може довести до тешког тровања опасног по здравље, а често и до смртног исхода - упозорио је Гагић.
НОВОГОДИШЊЕ ЛАМПИЦЕ И ПИРОТЕХНИКА
Начелник одељења је апеловао на родитеље да пред празнике да не купују деци пиротехничка средства, пре свега петарде, јер сваке године долази до повреда у којима остају без прстију па и целих шака. Међутим, уколико се таква средства ипак користе, веома је битно да то буде на безбедан начин како не би дошло до последица по здравље или до пожара.
- Посебно треба да се обрати пажња на светлеће украсе и њихов квалитет. Никако их не остављајте укључене током ноћи, водите рачуна да деца не баратају тиме, али пазите и да их се дохвате кућни љубимци - истакао је стручњак.