После пакленог лета, ево каква нас јесен чека: Метеоролози објавили ДЕТАЉНУ ПРОГНОЗУ - једна ствар не слути на добро
Мада метеоролошка јесен почиње у септембру, већ сада могу да се прате одређени фактори који утичу на надолазеће временске прилике. На пример, може да се види да се у Тихи океан враћа Ла Ниња што ће одредити и јесење временске прилике на северној хемисфери, посебно у Северној Америци.
Ла Ниња и Ел Нињо означавају флуктуације температуре горњих слојева воде у средишњем и источном делу Тихог океана. Ел Нињо је повезан са поремећајем образаца ветра, што значи топлије температуре површине океана у источном и средњем Пацифику, а Ла Нина доноси хладније температуре Тихог океана око екватора те је повезана са поплавама и сушама.
Утицај Ла Ниње
С обзиром на то да долази Ла Ниња, можемо се анализирати како је она утицала на временске прилике у прошлости јер је била активна у неколико сезона јесен-зима, пише Севере Weather.
Тада смо имали температуре испод просека изнад Аљаске и делова Канаде. Западни део Сједињених Америчких Држава је био топлији, са хладнијим аномалијама које су се кретале према североистоку и крајњем северозападу земље.
Над већим делом Европе је забележен хладнији фронт због превладавајућег северног струјања које је подстакао високи притисак у северном Атлантском океану. Треба напоменути да Ла Нина извире у Тихом океану па неће утицати на временске обрасце на подручју Европе као што утиче на САД или Канаду. Ипак, она може значити сушнији период на западу и више падавина у средишњим и источним деловима Европе.
Дугорочна прогноза за јесен
Север ведер је за дугорочну прогнозу користио два главна модела: европски ECMWF и NMME, који је комбинована прогноза неколико различитих северноамеричких модела. Модели приказују просечне временске прилике током јесењих месеци, односно општу превладавајућу временску прогнозу за метеоролошку јесен. Дакле, показују како би временски обрасци могли да изгледају 40-60 одсто времена током јесени.
ECMWF модел се сматра једним од најпоузданијих модела за дугорочне прогнозе. За јесен предвиђа топлије површинске температуре од просечних на већем делу континента; због подручја високог притиска изнад северног Атлантика које се протеже у Европу.
Што се тиче падавина, изгледа да нас чека сушна јесен у већем делу јужне, западне и средње Европе. У исто време предвиђа се да ће зона ниског притиска донети више падавина северним деловима те над Велику Британију и Ирску.
NMME модел прогнозира топлије површинске температуре од просечних у јужним и источним деловима континента. За средишње и западне делове Европе предвиђа нормалне јесенхје температуре током целе сезоне. Показује да би широм северних и средишњих подручја могло да буде више падавина. Дакле, прогноза је слична ECMWF, али са више падавина у средишњим деловима.
Повратак поларног вртлога
Поларни вортекс се појављује сваке јесени и игра кључну улогу у развоју временских прилика током касне јесени, зиме и пролећа. Над Земљиним половима, како северним тако и јужним, у вишим деловима атмосфере, у тропосфери и стратосфери, налазе се постојана подручја ниског ваздушног притиска која се називају поларним вортексима, односно вртлозима. Поларни вртлог је најизраженији током зимских месеци.
Вртлог се окреће у смеру супротном од казаљке на сату брзином вјетра од 250 км/х, што је отприлике иста брзина као урагана 5. категорије. Снажан поларни вртлог обично прати јака поларна циркулација која задржава хладнији ваздфух у поларним регијама, што пак резултира блажим сезонским условима за већи део Америке и Европе. Насупрот томе, слаб поларни вртлог може пореметити млазне струје, отежавајући задржавање хладног ваздуха који се у таквој ситуацији може пробити из поларних регија у САД или Европу. Како бисмо одредили снагу поларног вортекса, гледамо брзину ветра унутар стратосферског поларног вртлога.
Модели приказују тренд слабљења поларног вртлога током касне јесени и ране зиме, што указује на нестабилније временске обрасце и могуће продоре хладнијег ваздуха у делове САД и Европе.
Србија Danas/Index