ПОСТКОВИД ТРАЈЕ И ДО ШЕСТ МЕСЕЦИ: Ово су симптоми за препознавање, не искључује се могућност трајних последица
Постковид, илити продужени ковид не погађа само старије оболеле од корона вируса, већ и децу код којих траје и до 6 месеци, а како стручњаци наводе он се манифестује бројним симптомима.
Још се не зна процентуално колико деце погађа, у Америци је тај постотак око 11 одсто каже проф. др Георгиос Константинидис, председник Удужења педијатара Србије, који указује да се продужени ковид може јавити како код деце са тешким и средњим обликом корона вируса, али и код оних који су имали лакши облик, па чак и асимптоматски.
Професор Константинидис каже да је продужени ковид болест која може да траје и по 6 месеци.
- За продужени ковид се знало да се јавља код одраслих, а пошто је релативно мали број деце био оболео, релативно је и мало времена прошло, па са оним класичним вуханским сојем то није било ни регистровано у неком значајнијем обиму. Сада се тај продужени ковид региструје и код вуханских сојева, а и код делта соја, који већ траје толико дуго да се може рећи да је то продужени ковид код деце. Делта сој, истина, није присутан код нас 6 месеци, али продужени ковид може да траје два, три па до 6 месеци - објашњава проф. др Константинидис.
СРПСКИ ГРАД НАЈЦРЊА ТАЧКА ЧЕТВРТОГ ТАЛАСА "Људи нам умиру, нешто се дешава"
ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ ЈЕ ОБАРА РЕКОРДЕ ПО БРОЈУ ЗАРАЖЕНИХ! Ново жариште у нашој земљи, ситуација АЛАРМАНТНА
ОБЈАВЉЕН ДАТУМ КАДА ЋЕМО МОЋИ ДА ОДАХНЕМО: На јесен ипак лакша ситуација? НОВА ПРОГНОЗА професора Кочовића охрабрује! (ФОТО)
Према његовим речима, продужени ковид самим тим дужи временски период онеспособљава децу.
- С тим да то није клиничка слика која је животно угрожава, али доводи до поремећаја концентрације, пажње, осећаја слабости, малаксалости, осећаја лупања срца, да не могу да дишу, отежано дисање... То је општа симптоматологија. То су стања која се у адолесценцији, иначе, јављају, па је тешко направити диференцијалну дијагнозу у односу на нека стања која су везана за одрастања. Адолесценти често имају то лупање срца, осећај да тешко дишу, нерасположење, малаксалост, посебно што се тај продужени ковид може јавити и након благих и асимптоматских облика, тако да се то понекад не повеже одмах са ковидом - објашњава проф. др Константинидис.
Као што рече, нема правила кога постковид погађа.
- Он се наводи у препоруци Европске академије за педијатрију поред оног мултисистемског инфламоротоног одговора. Поред тог тешког облика ковида, продужени ковид је један од основних разлога потребе вакцинације групе од 12 година па навише. Избио је у први план као индикација и као разлог за вакцинацију - истиче проф. Константинидис и додаје да процентуално није мали постотак деце који погађа продужени ковид:
- У Америци, која дефинитивно има набољу статистику, тај постотак је 11 одсто. Можемо рећи од 10 до 13 одсто, а то уопште није тако мало.
На питање да ли он оставља трајне последице, каже да за сада нема сазнања да ли их оставља трајно на неком органу или органском систему, тачније да није описано, али да се та могућност не искључује.
- Време ће показати да ли ће као и код одраслих он остављати неке последице, било на срцу, били на централном нервном систему. За сада то код деце није описано али не може се ни то искључити. Као што остају после системског инфламоторног синдрома, није искључено ни да ће продужени ковид оставити неке последице и управо због тога треба вакцинисати децу, јер и благи и средње благи и асимтоматски облици могу довести до продуженог ковида - напомиње проф. Константинидис.
Професор др Владислав Вукомановић, специјалиста педијатрије и кардиологије и заменик диектора на Институту за мајку и дете "Др Вукан Чупић" објашњава да не треба мешати упалу срчаног мишића са постковидом.
- Упала срчаног мишића се јавља код мултисистемског инфламоротног синдрома, то је најтежа форма болести корона вируса код које долази до упале срчаног мишића, па се примењују различити лекови. Постковид је удружен са неким другим сметњама - поремећајем спавања, концентрације, болова у мишићима, замарањем, не могу да се попну уз степенице, имају неодређене болове у грудима... То су неки постковид симптоми који могу да трају и до 6 месеци. Истине ради, све то није испитано да ли се баш ради о постковид или је друго пропратно стање, јер адолесценти не иду у школу регуларно, одвојени су, можда ту има и психогеног елемента, али то је оно што се зове постковид - каже проф. др Вукомановић.
На Институту за мајку и дете у Београду се збрињавају деца оболела од корона вируса. Тренутно их је, како наводи проф. др Вукомановић, у ковид одељењу четворо, петоро:
- Ту су и два новорођенчета, од позитивних мајки, али су сва деца допброг општег стања.
Државни секретар у Министарству здраља Мирсад Ђерлек каже за да све ово говори да треба више разговарати са родитељима да је јако важно вакцинисати децу од 12 до 16 година.
- Јер, делта сој напада невакцинисане и младе. А, са друге стране, тек негде око 5.000 деце је примило вакцину. То је врло мали број. Ако се 42, 43 одсто одраслих није одлучило за прву и другу дозу, очигледно је да нема ко децу да посаветује да треба да приме вакцину. Мислим да би тај феномен грудве снега био срушен када би неко своју децу вакцинисао, видео да је се у реду, да су вакцне безбедне, па то исто препоручио пријатељима. И ако доктори кажу да број деце са упалом срчаног мишића и постковидом није занемарљив, то је упозоравајуће за све нас. Јасно је да је ковид озбиљна болест, која може да остави озбиљне последице, посебно када се ради о срчаном мишићу.
Не треба никако заборавити да је Србија у току ове епидемије изгубила и децу. Наша земља је заузела неславно место када нам је од последица корона вируса у априлу преминула беба од свега 9 дана из Крагујевца. Она је имала цитокиснку олују и развила симптоме као одрасли. Доктори у Крагујевцу и у Универзитетској дечијој клиници у Тиршовој учинили све да је спасу али је ковид био јачи.
Прошле године, лекари у Нишу надљудски су се борили су се за бебу из Врања, којој је, нажалост, мајка умрла од последица корона вируса. На срећу храбри дечачић, рођен у 26. недељи трудноће, скинут је са респиратора на којем је био 25 дана након рођења.