ПОСТОЈИ ЛИ ЗАШТИТА ОД КРПЕЉА? Популарна у излетишта у Србији обилују опасним инсектима, овако се заштитите!
Лепо време навело је многе грађане да спас од врућине потраже у природи. Међутим, исту територију заузимају и крпељи, који вребају из високе траве и са листопадног дрвећа
Доктор Иван Алексић, биолог из Завода за биоциде и медицинску екологију, објаснио је да ли постоји заштита од крпеља, где је највећа шанса да нађу своје жртве и шта да се ради у случају уједа.
ПОСТОЈЕ ТРИ КЉУЧНА ФАКТОРА КОЈА УТИЧУ НА ОБОЛЕВАЊЕ ОД КОРОНЕ: Само на један од њих не можемо да утичемо
УГРОЖЕН ОПСТАНАК СРПСКЕ КУЛТУРЕ: Морамо одолети злонамерним притисцима великих сила (ВИДЕО)
- Они су шумске животиње и у принципу их има у светлим листопадним шумама које окружују град. У градским сређеним парковима који се редовно одржавају, нема крпеља. Практично их има у свим градским општинама са неуређеним зеленим површинама, нпр. преко пута ТЦ Ушће где је неуређена површина и где су крпељи позитивни већ дуги низ година када их анализирамо. Баца се ђубре, има глодара који су носиоци бактерија које изазивају лајмску болест - објаснио је биолог.
Што се заштитних средстава тиче, помажу репеленти, као и у случају комараца, као и одећа дугих и светлих рукава, увлачење ногавица панталона и обавезан преглед после боравка у природи.
Када крпељ ступи на кожу, потребно му је од неколико сати до два дана да се причврсти и крене да пије крв.
- Код деце доспева око предела врата и косматог дела, зато што је нежна кожа. Такође, испод пазуха, на леђима, препонама - каже Алексић који додаје да се бактерија у крпељу налази у цревном систему, али да кад почне да сиса крв жртве из пљувачних жлезда бактерија пређе у тело и зарази човека или животиња.
Алексић саветује да се крпељ не извлачи без стручне помоћи лекара.
- Никако се не препоручује народни лек за уклањање, поливање бензином, кремама, лаком за нокте да га угушите, јер је у том случају већа шанса да ће крпељ који носи бактерију, изиритиран тим средством повратити садржај у тело жртве и тако довести до инфекције. Не препоручује се ни увртање крпеља - наводи Алексић.
Ако до убода ипак дође, како каже, треба пратити место убода и у случају појаве црвенила, у првом стадијуму болести, узимати преписане антибиотике.
- У случају да се не примети црвенило, прелази у други стадиум болест и напада срчани мишић, напада зглобове, нервни ситем, а ако пређе у трећи стадијум, хронични, може доћи до фаталног исхода - упозорава биолог.