ПОТРЕСНИ ДЕТАЉИ - АКО ЈЕ МАТЕЈ УПАО У РЕКУ ДОЖИВЕО ЈЕ ШОК: После 40 секунди осетио хладноћу, могао да функционише само минут
Потрагу за Матејом Перишем помного прати Ненад Стојковић, професионални ронилац и инструктор пливања из Овчар Бање, који на основу 30-годишњег искуства сматра да су мале шансе да је Сплићанин, све под условом да је ускочио или упао у Саву, успео да исплива из реке.
Пред рониоцима Жандармерије је, каже он, веома захтеван задатак, а уколико они не успеју да пронађу тело несталог младића проћи ће најмање месец дана док га вода не избаци на површину. И то под условом да није остало закачено за подводно растиње или нешто друго што може да се нађе на дну реке.
- Први велики проблем са којим се суочавају жандарми је што се, по мом мишљењу, каснило са отпочињањем претраге. Не улазим у разлоге тога, али да је акција почела одмах уверен сам да би тело било пронађено близу места са ког је Матеј доспео у реку. Довољно би било претражити 30 метара од степеништа ка средини реке и стотинак метара низводно уз саму обалу. С обзиром на брзину воде, а кажу да је она око један метар у секунди, плашим се да је Сава подаље однела тело, ако се у међувремену оно негде није закачило - преноси Ненад Стојковић.
НАЈНОВИЈА ИНФОРМАЦИЈА О НЕСТАНКУ МАТЕЈА ПЕРИША! Окончана претрага реке Саве
ДА ЛИ ЈЕ МОБИЛНИ УГАШЕН ИЛИ ЈЕ НЕСТАО СА МРЕЖЕ? Кључно за истрагу - открити шта је било са Матејевим телефоном (ВИДЕО)
"ИНЦИДЕНТ СЕ ПОКЛАПА СА ВРЕМЕНОМ ЊЕГОВОГ НЕСТАНКА" Сведок из клуба открио детаље о вечери кад се Матеју губи сваки траг
Други проблем је, наводи ронилац који је учествовао у небројено акција спасавања на води и вађења утопљеника, смањена видљивост. Висок водостај Саве и ниска температура воде, истиче саговорник, не би требало да престављају препреку за професионалне рониоце.
- Докле је Сава могла да одвуче тело - тешко је проценити, и то много зависи од терена на речном дну. Тек, ако га рониоци не пронађу раније, и под условом да се није негде закачило, проћи ће најмање месец два док тело не исплива на површину. При летњим температурама воде оно много брже исплива на површину јер после 15 до 30 сати утопљенику пуца жучна кеса. У хладној води је другачије, људско тело је као у фрижидеру. Опет, треба иматИ у виду да вода много брже носи тело површином него дном реке - каже ронилац из Овчар Бање.
Ипак, он наводи пример са Увачког језера на чијем дну је после пет месеци пронађен утопљеник. Његово тело вода није избацила на површину иако је није било закачено ни за шта.
У ноћи када је Матеј Периш нестао температура Саве је била четири-пет степени.
- После 40 секунди морао је да осети велику хладноћу услед које је доживео шок кога можда није ни био свестан. После тога је дошло до хипотензије јер вода 30-ак пута брже одузима температуру тела него ваздух. При оваквој температури и брзини воде, без обзира колико је добар пливач, могао је да функционише највише минут. Ако је био под дејством алкохола онда се и дезоријентисао - указује Ненад Стојковић.
Море на које је Матеј научио, наставља он, и које је много топлије од реке, није исто што и текућа вода, нарочито брза Сава.
- Под претпоставком да је у неком тренутку покушао да изађе из воде он то није могао због конфигурације обале и брзине ледене реке која га је носила низводно и коју и најбољи пливачи тешко могу да савладају.
Стојковић напомиње да су рониоци свесни да у брзој води и условима смањене видљивости морају бринути о себи, и да зато од њих не треба тражити да по сваку цену што пре пронађу тело младића из Сплита.
Више вести о нестанку Матеја Перише можете прочитати ОВДЕ.