ПОЖАРИ ДИВЉАЈУ: Једна ствар је НАЈЧЕШЋИ узрок - ево о чему је реч
До пожара најчешће долази зими, током грејне сезоне, када грађани своје домове загревају помоћу термоакумулационих пећи, грејалица или пећи на чврсто гориво.
Слика ватрогасаца који се боре са ватреном стихијом постала је све чешћа у престоници, а томе сведочи пожар који се догодио јуче на Новом Београду када је изгорео читав један угоститељски објекат, као и онај када је до темеља сравњен Кинески тржни центар у Обреновцу.
До пожара најчешће долази зими, током грејне сезоне, када грађани своје домове загревају помоћу термоакумулационих пећи, грејалица или пећи на чврсто гориво.
Међутим, све чешћи узрок пожара у престоници је гас из плинске боце.
Према информацијама које је саопштио Командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Београд, Милош Мајсторовић, управо је плинска боца проузроковала ватрену стихију која је јуче до темеља спалила један новобеоградски локал.
Горан Лазић, из фирме “ЗОП консталтинг”, која се бави пословима заштите од пожара испричао је за 24седам да до експлозије најчешће долази тако што гас негде цури, на инсталацијама, спојевима или самом потрошачу.
- Најчешћи примери цурења су црева која воде од боце до шпорета, која нису добра или је дотрајао заптивни прстен између вентила боце и регулатора притиска. Да би се догодила експлозија потребно је да постоји критична смеша, тј. тачно одређена концентрација гаса у ваздуху. У том случају довољна је варница, а камоли пламен - објашњава Лазић.
Он истиче да сва правна лица, а то се односи и на угоститељске објекте, имају законску обавезу да имају референта заштите од пожара.
- Могу да ангажују свог запосленог или фирму која се бави том врстом посла. Лошија варијанта је ако ангажују свог запосленог, јер то лице може да буде конобар који нема искустсва у тим пословима - каже наш саговорник.
Истиче да је јако битно да се опрема купује у специјализованим радњама.
- С обзиром да плин поједине материјале разлаже, попут пластику и гуму, не можемо да одемо на бувљак и купимо црево за плинску боцу или заптивку. Приликом сваке замене плинске боце требало би заменити заптивку и проверити да ли долази до цурења плина, што се најбезбедније врши помоћу сапунице. Посебно напомињем да људи често упаљачем проверају да ли цури гас, што је веома опасно и може довести до моменталне експлозије - истиче Лазић.
Шта ако цури гас?
На питање шта прво учинити уколико установимо да цури гас, наш саговорник каже да је најбоље заврнути вентил, изнети боцу на отворен простор, проветрити просторију, не палити светла и не уносити отворени пламен у просторију, и одмах потом позвати стручно лице да изврши контролу уређаја и инсталација.
Наглашава да постоје и други узрочници који могу да доведу до оваквих ситуација.
- Уколико гори плин који цури из боце, до експлозије ће доћи када се изједначи плин из боце са атмосферским притиском, односно као последица изједначавања притиска, пламен продире у унутрашњост боце и због тренутног сагоревања долази до експлозије - указује наш саговорник.
Истиче да како би све било безбедно, боце морају да се складиште према прописима.
- Најбезбедније је боце пунити код овлашћених дистрибутера, фирми које се специјално баве тиме. Тамо однесете празну боцу, а узмете пуну. Опрема која се користи треба да буде атестирана и сертификована, што се може наћи само код специјализованих продаваца - истиче Лазић.
Ипак, како каже наш саговорник, многи купују непроверену опрему за боце на пијацама.
- Течни нафтни гас је веома агресиван и лако изазове деградацију неодговарајуће гуме и пластике, при чему долази до разградње црева или заптивке, цурења гаса и евентуалне експлозије - објаснио је Лазић.
Циљ ватрогасаца – пробудити свест грађана
Како је недавно објаснио за 24седам Командант Ватрогасно-спасилачке бригаде Београд, Милош Мајсторовић, највећи број пожара дешава се због људске немарности.
Он наглашава да је један од циљева Ватрогасно-спасилачке бригаде да се код грађана пробуди свест о опасности.
- Грејна тела не смеју бити остављена поред запаљивих материјала. Код пећи на чврсто гориво, важно је правилно очистити димњак пре грејне сезоне. Пожари у кухињама су главни узрок пожара у домовима, а рерне и рингле без надзора, изазивају готово половину тих пожара. Цигарете су, такође, узрочник пожара и у кућама и у пословним објектима - наглашава за 24седам Мајсторовић.