ПОЗДРАВ ИЗ МАНАСТИРА ГОРИОЧ, КОД ИСТОКА: Светиња која седам векова бди над Метохијом
Први циљ овогодишњег поклоничког путовања чланова удружења Краљевина Србија по Косову и Метохији, са којима сам као гост кренуо у јужну српску покрајину, био је манастир Гориоч, код Истока.
Манастир се налази на обронцима Мокре Горе, на узвишењу Бела Стена, чија је надморска висина скоро хиљаду метара и због тога се види издалека.
ЦЕНЕ ЗА ГРЧКУ СЕ ПРЕПОЛОВИЛЕ, ТЕМПЕРАТУРЕ ИСТЕ! Најбоља шанса за летовање управо САДА!
КИНЕЗ РАЗБЕСНЕО САЛЕТА: Новинар ИСПРОВОЦИРАО селектора Србије! Добио је МОЋАН одговор!
ПРЕД ОКРШАЈ СА ЦРВЕНОМ ФУРИЈОМ: Шпанци посветили снимак БОБИЈУ!
Неколико стотина метара пред светињом, до које смо стигли око осам часова ујутро, дочекује нас висока ограда, са видео надзором. Након идентификације преко интерфона, пуштају нас унутра. Код манастира контејнер, са два милиционера. Србин и Албанац. Траже списак путника. Таква је процедура. Од погрома 2004. године у којем су Албанци попут варвара срушили или спалили седамдесетак светиња, сви манастири и важније цркве у окупираној покрајини имају стално полицијско обезбеђење. Док чекамо да списак буде готов, Милош Раденковић, новинар ТВ Плана и ја разговарамо са полицајцима.
Србин је Малиша Тијанић из Црколеза. Пристаје да говори за телевизију. Каже, није лако, Срби у његовом и околним селима остали су оаза у пустињи, али мора да се живи. Нема инцидената са Албанцима, колеге на послу га поштују. Његов колега Албанац каже да стање није добро, много људи одлази са Косова. Као пример наводи своју породицу. Он има троје деце, два сина су већ одавно у Немачкој. Оженили се, добили децу, не очекује да ће се враћати у завичај.
У манастиру нас дочекује старија монахиња, пореклом из Требиња. У Метохију је дошла за слепим сином, који се налази у Високим Дечанима. Обрадовала се, не долазе Срби баш често да посећују овај манастир, обично иду у оне веће и чувеније.
- А ово је баш велика светиња, седам векова се овде служи служба божија - додаје тихим гласом.
Манастир Гориоч, који чине Црква светог Николе, манастирски конак и звоник, је метох манастира Високи Дечани. У саставу манастира су и 24 хектара земље. Углавном под шумом. Цео посед је ограђен. Управо ових дана овде је испашу пребачено 200 коза из Дечана.
Верује се да је Цркву светог Николе у 14. веку саградио краљ Стефан Дечански у знак захвалности због очувања свог вида. Исцелења „огорелих“ очију. Легенда каже да је краљ Милутин наредио да се његов син ослепи, али захваљујући стицају околности или подмићивању извршиоца, планирани злочин није успео и Стефан је сачувао вид. Путујући КиМ често је одмарао на Белој Стени, па је због лепог погледа одлучио да цркву захвалности сагради баш на том узвишењу на обронцима Мокре Горе.
Од монахиња у Гориочу смо пак чули да је покушај ослепљења извршен без Милутиновог знања а по наређењу његове супруге, Стефанове маћехе Симониде, кћерке византијског цара Андроника Старијег. Оно што је у обе верзије о пкушају ослепљења исто, јесте то да је његов узрок Симонидина амбиција да Милутина не наследи Стефан, њен пасторак, већ њен син Константин.
Након окупације КиМ од стране Турака црква је више пута рушена, а обнављана је у 16. 18. и почетком 20. века. У питању је једноставна грађевина, али веома значајна за српско духовно наслеђе. У њој је сачувано 11 вредних икона, од којих је најстарија насликана још у 16. веку. Руски конзул и историчар Гилфердинг је средином 19. века записао да Гориоч има и библиотеку са вредним рукописима из 14. и 15. века. Неке од тих књига он је однео у Русију и оне се чувају у библиотеци у Петрограду.
У Другом светском рату Албанци су ову светињу претворили у логор и мучилиште за Србе из пећког краја.
Сваког дана, у исто време, манастирска звона се оглашавају а њихов жалобитни звук се одбија о мокрогорско стење и шири расрбљеном Метохијом.
Недељом и празницима у манастир долазе малобројни Срби из Осојана, Бање, Црколеза и Старог Лукавца. Да се богу помоле и помогну монахињама.
За Светог Николу, крсну славу, окупи се по педесетак гостију.
РАСТУ ТЕНЗИЈЕ НА СТАРОЈ ПЛАНИНИ: Уништен ЕКО систем?
НОВИ ВРТИЋ У ПЛАНИ БЕЗ ДОЗВОЛЕ ЗА РАД! МУП тврди: У објекат уграђен лакозапаљиви материјал
Црква светог пророка Јелисеја у Доњој Ливадици - Светиња и споменик испред ње чекају обнову (ФОТО)
У манастиру смо остали око два сата и кренули према Пећи и Пећкој патријаршији. И сад, недељу дана касније, пред очима ми је сетан израз лица монахиња које стоје на капији манастира и дуго, дуго нам машу рукама у знак поздрава.
Ово су НАЈМОЋНИЈЕ ФОТОГРАФИЈЕ које су икада направљене, а иза сваке се крије ПОСЕБНА ПРИЧА (ВИДЕО)