POZDRAV IZ MANASTIRA GORIOČ, KOD ISTOKA: Svetinja koja sedam vekova bdi nad Metohijom
Prvi cilj ovogodišnjeg pokloničkog putovanja članova udruženja Kraljevina Srbija po Kosovu i Metohiji, sa kojima sam kao gost krenuo u južnu srpsku pokrajinu, bio je manastir Gorioč, kod Istoka.
Manastir se nalazi na obroncima Mokre Gore, na uzvišenju Bela Stena, čija je nadmorska visina skoro hiljadu metara i zbog toga se vidi izdaleka.
CENE ZA GRČKU SE PREPOLOVILE, TEMPERATURE ISTE! Najbolja šansa za letovanje upravo SADA!
KINEZ RAZBESNEO SALETA: Novinar ISPROVOCIRAO selektora Srbije! Dobio je MOĆAN odgovor!
PRED OKRŠAJ SA CRVENOM FURIJOM: Španci posvetili snimak BOBIJU!
Nekoliko stotina metara pred svetinjom, do koje smo stigli oko osam časova ujutro, dočekuje nas visoka ograda, sa video nadzorom. Nakon identifikacije preko interfona, puštaju nas unutra. Kod manastira kontejner, sa dva milicionera. Srbin i Albanac. Traže spisak putnika. Takva je procedura. Od pogroma 2004. godine u kojem su Albanci poput varvara srušili ili spalili sedamdesetak svetinja, svi manastiri i važnije crkve u okupiranoj pokrajini imaju stalno policijsko obezbeđenje. Dok čekamo da spisak bude gotov, Miloš Radenković, novinar TV Plana i ja razgovaramo sa policajcima.
Srbin je Mališa Tijanić iz Crkoleza. Pristaje da govori za televiziju. Kaže, nije lako, Srbi u njegovom i okolnim selima ostali su oaza u pustinji, ali mora da se živi. Nema incidenata sa Albancima, kolege na poslu ga poštuju. Njegov kolega Albanac kaže da stanje nije dobro, mnogo ljudi odlazi sa Kosova. Kao primer navodi svoju porodicu. On ima troje dece, dva sina su već odavno u Nemačkoj. Oženili se, dobili decu, ne očekuje da će se vraćati u zavičaj.
U manastiru nas dočekuje starija monahinja, poreklom iz Trebinja. U Metohiju je došla za slepim sinom, koji se nalazi u Visokim Dečanima. Obradovala se, ne dolaze Srbi baš često da posećuju ovaj manastir, obično idu u one veće i čuvenije.
- A ovo je baš velika svetinja, sedam vekova se ovde služi služba božija - dodaje tihim glasom.
Manastir Gorioč, koji čine Crkva svetog Nikole, manastirski konak i zvonik, je metoh manastira Visoki Dečani. U sastavu manastira su i 24 hektara zemlje. Uglavnom pod šumom. Ceo posed je ograđen. Upravo ovih dana ovde je ispašu prebačeno 200 koza iz Dečana.
Veruje se da je Crkvu svetog Nikole u 14. veku sagradio kralj Stefan Dečanski u znak zahvalnosti zbog očuvanja svog vida. Iscelenja „ogorelih“ očiju. Legenda kaže da je kralj Milutin naredio da se njegov sin oslepi, ali zahvaljujući sticaju okolnosti ili podmićivanju izvršioca, planirani zločin nije uspeo i Stefan je sačuvao vid. Putujući KiM često je odmarao na Beloj Steni, pa je zbog lepog pogleda odlučio da crkvu zahvalnosti sagradi baš na tom uzvišenju na obroncima Mokre Gore.
Od monahinja u Gorioču smo pak čuli da je pokušaj oslepljenja izvršen bez Milutinovog znanja a po naređenju njegove supruge, Stefanove maćehe Simonide, kćerke vizantijskog cara Andronika Starijeg. Ono što je u obe verzije o pkušaju oslepljenja isto, jeste to da je njegov uzrok Simonidina ambicija da Milutina ne nasledi Stefan, njen pastorak, već njen sin Konstantin.
Nakon okupacije KiM od strane Turaka crkva je više puta rušena, a obnavljana je u 16. 18. i početkom 20. veka. U pitanju je jednostavna građevina, ali veoma značajna za srpsko duhovno nasleđe. U njoj je sačuvano 11 vrednih ikona, od kojih je najstarija naslikana još u 16. veku. Ruski konzul i istoričar Gilferding je sredinom 19. veka zapisao da Gorioč ima i biblioteku sa vrednim rukopisima iz 14. i 15. veka. Neke od tih knjiga on je odneo u Rusiju i one se čuvaju u biblioteci u Petrogradu.
U Drugom svetskom ratu Albanci su ovu svetinju pretvorili u logor i mučilište za Srbe iz pećkog kraja.
Svakog dana, u isto vreme, manastirska zvona se oglašavaju a njihov žalobitni zvuk se odbija o mokrogorsko stenje i širi rasrbljenom Metohijom.
Nedeljom i praznicima u manastir dolaze malobrojni Srbi iz Osojana, Banje, Crkoleza i Starog Lukavca. Da se bogu pomole i pomognu monahinjama.
Za Svetog Nikolu, krsnu slavu, okupi se po pedesetak gostiju.
RASTU TENZIJE NA STAROJ PLANINI: Uništen EKO sistem?
NOVI VRTIĆ U PLANI BEZ DOZVOLE ZA RAD! MUP tvrdi: U objekat ugrađen lakozapaljivi materijal
Crkva svetog proroka Jeliseja u Donjoj Livadici - Svetinja i spomenik ispred nje čekaju obnovu (FOTO)
U manastiru smo ostali oko dva sata i krenuli prema Peći i Pećkoj patrijaršiji. I sad, nedelju dana kasnije, pred očima mi je setan izraz lica monahinja koje stoje na kapiji manastira i dugo, dugo nam mašu rukama u znak pozdrava.
Ovo su NAJMOĆNIJE FOTOGRAFIJE koje su ikada napravljene, a iza svake se krije POSEBNA PRIČA (VIDEO)