ПОЗНАТИ СРПСКИ ИСТОРИЧАР ЗГРОЖЕН! Никодијевић: Продаја ствари из Јасеновца, морално неоправдани гест
Тешко је наћи реч за продају ствари из Јасеновца на "Ибеју".
Историчар Душан Никодијевић, аутор књиге "Јасеновац - између броја и жртве", каже да му је тешко и да пронађе речи којима би изразио, како је рекао, гађење над чином куповине и продаје ствари, личних докумената и предмета логораша концентрационог логора Јасеновац, на сајту квалификованом за међународну продају, "Ибеј".
Mozzart стипендира, ти тренираш са Жељком Ребрачом!
ПОСРНУЋЕ И МОРАЛНИ СУНОВРАТ: Српски интелектуалци згрожени продајом ствари из Јасеновца на интернету
ПРИТВОР ЗА СРБЕ ИЗ НЕГОСЛАВАЦА: Хрватско тужилаштво немилосрдно, мораће пред суд због наводних злочина у Овчари
Никодијевић сматра да су посреди дубоко морално неоправдани гестови.
- Ваљало би истражити да ли се осим предмета који су везани за Комлекс логора Јасеновац, на Ибеју продају предмети и из других концентрационих логора широм Европе, те ако је то случај, какав је став, односно да ли су овакви случајеви законски санкционисани у значајнијим европским и светским државама - истакао је он.
Како је навео, уколико домаће законодавство не препознаје прекршај или кривично дело у том погледу, ваљало би предузети радње преко држава или међународних тела где је све ово кажњиво, како би се овако нешто спречило, а починиоци казнили.
Да је продаја личних ствари, докумената и предмета из концентрационог логора Јасеновац, која се појавила на сајту за интернет продају "Ибеј", морално неоправдана и да се руга сећањима на најтежа времена кроз која су прошле жртве фашизма у Другом светском рату, сматра и академик Љубодраг Димић.
Димић је навео да је прича "морбидна" јер од свега прави бизнис, у пољима и областима у којима се, како каже, бизнис никако не прави.
- Данас Јасеновац, сутра Дахау и Аушвиц, и то је нешто што треба да нас опомене и освести због свеопштег моралног посрнућа. Неке ствари су дубоко морална категорија - прокоментарисао је Димић.
Медији су писале да се на "Ибеју" продају делови одеће логораша, фотографије, разноразна документа, значке из јасеновачких логора смрти и да се "ствари" продају по цени од десет до чак преко две хиљаде долара.
Већина оних који нуде су из Хрватске, Словеније, Америке, Аустрије, али има оних и из Србије навео је лист.
Председник Етичког одбора Друштва психолога Србије Никола Петровић казао је да би једино продаја музеју можда могла доћи у обзир, мада истиче да је "поклањање" примереније.
- Уосталом, ако не купује музеј посвећен жртвама Јасеновца, што бих донекле разумео, која је сврха тога и ко би то уопште купио осим неки неонациста или члан односно потомак породице жртава који нешто жели од свог претка - напомиње Петровић.
Председник Удружења за заштиту права потрошача "Просперитет", Радомир Chirilović, као представник потрошачке организације и у име потрошаца Србије, објаснио је да је посреди "срамна и морбидна продаја".
- Какви су то људи у моралном погледу који тако нешто могу да купе - пита се Chirilović.
У питању је, каже он, успомена на нечију несрећу и то не може бити сматрано робом на тржишту, попут роба и услуга које се продају "онлајн".
- Онај који продаје такве ствари аморалан је и њега је баш брига за патњу и страдање људи. Он егзистира на туђој муци користећи купца који је патолошки тип психогене природе - истиче он и закључује да је ово "чист фашизам, и власника сајтова и власника електронских комуникација који су дозволили да се тако нешто продаје".