ПРАЗАН ПАПИР И МАСТАН БРК: У граду на Ђетињи традиција од које "цури вода на уста" не излази из моде
Овај локални специјалитет пре две године могао је и да заврши у Гинисовој књизи рекорда.
Град на Ђетињи је место на ком већ деценијама уназад царују калорије. Већина житеља овог краја за доручак једе надалеко чувену запечену лепињу са домаћим масним додацима, која је познатија као - комплет лепиња. И колико год се приближавали савременим гастрономским трендовима, традиција овде не излази из моде, па пекари имају пуне руке посла.
Мед три највећа произвођача у Србији лошег квалитета? Ветеринарска инспекција повлачи неквалитетне производе
НАША СРБИЈА! Ове занимљивости о земљи у којој сте рођени сигурно нисте знали
ПРОЛЕЋЕ ЗАКУЦАЛО НА ВРАТА: Сунчан и топао дан пред нама, промена времена крајем недеље
- Остали смо верни рецептури наших предака. У лепињу стављамо јаје, домаћи кајмак и све то умућкамо и ставимо у специјалну фуруну да се запече. По жељи муштерија додајемо претоп, такозвану моцу. Користе се наши домаћи производи, јер ништа није укусније од тога. За комплет лепињу, поред ових домаћих увек имамо и заинтерсоване госте са стране, јер како доћи у Ужице, а да је не пробате - рекла је искусна домаћица Рада Јовичић која ни сама не може да изброји колико је до сад ових калоријских бомби направила.
Комплет лепиња једе се прстима, обично прво поклопац који се може умакати у средину са претопом, колико и како ко воли. Празан папир и мастан брк говоре да је ово ванвременски специјалитет и нешто по чему се Ужице и Ужичани препознају.
- Најважније је да буде жута и мекана. Готова, сочна и мирисна комплет лепиња обавезно се служи уз домаћи јогурт или кисело млеко - наглашава Рада.
Овај локални специјалитет пре две године могао је и да заврши у Гинисовој књизи рекорда, јер су домишљати пекари одлучили да направе лепињу пречника преко један метар, тешку 15 килограма у коју је отишло преко стотину јаја. Ни то Ужичанима није било много, јер је чак и толика, тада "пукла" за непуних сат времена.