СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ НА ОПАСНОСТ: Сваки ТРЕЋИ становник Србије НЕ ПЕРЕ РУКЕ
Забрињавајући подаци истраживања Института за јавно здравље
Сваки трећи Србин не опере руке пре јела, након уласка у кућу, а чак ни после коришћења тоалета, забрињавајући су подаци института за јавно здравље "Милан Јовановић Батут".
Истраживање које је рађено поводом Светског дана чистих руку, показало је да у Србији руке редовно пере 64,7 одсто становника, док осталих 35,3 одсто то скоро никада не чини.
БИТКА ЗА БУДУЋНОСТ СРБИЈЕ: За друго дете 10.000 динара месечно четири године, за пето примања док не напуни 10
Анђела (28) из Београда је до скоро имала само 25 килограма, а онда је донела одлуку која ју је ИЗВУКЛА ИЗ МРТВИХ
Стручњаци упозоравају колико је то опасно, пошто се на рукама налази хиљаде бактерија које су директни узрочници болести попут заразне жутице, дијареје, респираторне инфекције... Бактерије које се "лепе" за руке налазе се свуда око нас, на телефонима, тастатурама, дечијим играчкама, ташнама, у тоалетима, на квакама и држачима у аутобусу.
Епидемиолог Градског завода за јавно здравље у Београду, др Ивана Беговић Лазаревић, каже да прање руку сапуном представља најефикаснију меру за превенцију болести.
- Ови званични подаци врло су лоши, јер прање руку сапуном прва је и најважнија превентивна мера која спречава инфекције. Прање руку сапуном спречава пренос бактерија, паразита, вируса, који су директни узрочници болести. Најчешће се путем прљавих руку преносе болести стомака, инфекције дисајних путева, коже и ока. Зато је хигијена руку јако битна. Врло је важно да децу од малих ногу навикавамо и научимо колико је важно да перу руке и да прљавим рукама не дирају уста и лице. Руке треба прати при уласку у кућу, пре јела, након коришћења тоалета, након играња, коришћења новца, градског превоза... - наглашава др Беговић Лазаревић.
На питање које су то површине које су "лепак" за бактерије докторка одговара:
- Бактерије се налазе на готово свим стварима које свакодневно додирујмо рукама. То су, на пример, ташна, новчаник, држачи у градском превозу, тоалет, кваке, прекидачи, тастатуре, мобилни телефони... Све оно што стално користимо и преко чега нам бактерије прелазе на руке. Уколико се не оперу сапуном и водом, то се директно уноси у организам, што је урзок бројних инфекција. Колико је лоша хигијена опасна, говори и чињеница да се заразе могу пренети чак и руковањем.
Инфектолог Жарко Ранковић каже да се на прљавим рукама човека налази чак 3.200 бактерија, паразита, вируса, које могу да изазову неколико десетина болести које би редовним прањем биле избегнуте.
- Срећом, све те болести у данашње време нису смртоносне или за њих постоје вакцине, али угрожавају имунитет и опште здравствено стање. Најчешће болести прљавих руку су заразна жутица, дизентерија и друге цревне инфекције. Чистоћа, у овом случају руку, заиста јесте пола здравља и зато саветујемо људима, превасходно због њих самих, да перу руке. Али не само да их полију сапуном пропусте кроз воду, већ да их трљају неколико минута између прстију и нокате, па тек онда да их исперу - каже он.