ПРЕТИ ЕПИДЕМИЈА ОВЕ БОЛЕСТИ: Деца прва на удару, три симптома КЉУЧНА, компликације нису наивне, једна ствар током лечења је ОБАВЕЗНА
Током 2022. године пријављено је 11 случајева оболевања, и то 7 у централној Србији, а 4 у Војводини
Стручњаци упозоравају да поред великог кашља, који се шири и у Србији, могућ раст оболевања и од зашки, које такође, највише погађају децу.
СПРЕМИТЕ ЗИМСКЕ КАПЕ И РУКАВИЦЕ: Метеоролог Марко Чубрило најавио да ће почети да ВЕЈЕ И У СРБИЈИ
АЛАРМАНТНО, "БЕЛА СМРТ" ПОНОВО КОСИ?! Древна болест убија широм света, СЗО објавила податак који је и више него забрињавајући
ХАОС НА ГРАНИЧНОМ ПРЕЛАЗУ Километарске колоне возила формиране између Србије и Црне Горе
Током 2022. године пријављено је 11 случајева оболевања од заушки, и то 7 у централној Србији а 4 у Војводини, показују подаци Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут". Када је реч о Београду, подаци Градског завода за јавно здравље "говоре" да су у последњих 5 година у престоници регистрована 2 случаја оболевања од заушки. 2018. године је наиме био један случан, а други прошле, 2022. године.
Ове бројке и не би биле толико забрињавајуће да је обухват вакцинацијом MMR вакцином, против малих богиња, заушки и рубеле доживео бар прошле, 2022. године пожељан обухват који би нас обезбедио да избегнемо епидемије. Он је прошле године износио 81,3 одсто, што је више у односу на претходну, 2021. годину када је износио 74,8 одсто, али да би се избегла епидемија потребно је да обухват буде 95 одсто, а он је постигнут у само једном округу.
Начелник Јединице за контролу и превенцију заразних болести у Заводу за јавно здравље у Београду прим. мр сци. мед. др Славица Марис, специјалиста епидемиологије каже за Telegraf.rs да су заушке акутно обољење које изазива мумпс вирус, а које је праћено повишеном температуром, отоком и боловима једне или више пљувачних жлезда, обично заушне жлезде, подјезичне или подвиличне.
- Могуће компликације болести су запаљење полних жлезда - тестиса и јајника, затим упала можданих овојница, упала мозга, глувоћа - наводи др Марис. Ово обољење се преноси капљичним путем и контактом са пљувачком инфициране особе.
- Период од уношења вируса у организам до испољавања првих симптома болести је од 12 до 25 дана. Болест се најчешће јавља код деце у узрасту од 5 до 9 година, мада могу да оболевају и адолесценти и одрасли. У приближно 30 одсто случајева симптоми су благи и не указују на болест, или је инфекција без симптома. Велики број инфекција код деце млађе од две године је без клиничких симптома - каже др Марис и додаје да више од 95 одсто вакцинисаних развија имунитет који је дуготрајан, а вероватно и доживотан. Лечење заушки је углавном симптоматско.
- Препоручује се локални облог, лекови за снижавање температуре и витамини. Обавезно је мировање у постељи. Код инфекције тестиса примењују се кортикостероиди и локалне облоге - каже др Марис.
Она подсећа да се у превенцији заушака користи се комбинована вакцина против малих богиња, заушака и рубеле (MMR вакцина) која се даје деци од навршених 12 месеци применом једне дозе вакцине.
- Ревакцинација (друга доза) против малих богиња, заушака и рубеле спроводи се применом MMR вакцине пре уписа у први разред основне школе, а изузетно у току првог разреда основне школе - подсећа она.