СТИГЛЕ ЛЕПЕ ВЕСТИ: Проглашена нова значајна подручја за птице у Србији
Србија добила нову ИБА мрежу.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије саопштило је данас да је међународна организација "БирдЛифе Интернатионал" прогласила нову мрежу значајних подручја за птице у Србији (Импортант Бирд Ареа - ИБА). Нова национална ИБА мрежа сачињена је од 79 подручја која покривају 29,2% територије Републике Србије, односно 2.579.364 хектара за птице највреднијих станишта.
ИЗГУБИЛА КОМПАС: По први пут у Србији ухваћена ретка сибирска плаворепка
СТАРОСТ НЕДОСТОЈНА ЉУДСКОГ БИЋА: У трошној кући од блата, без кревета и шпорета бака Божана чека зиму (ФОТО)
ПОСРНУЋЕ И МОРАЛНИ СУНОВРАТ: Српски интелектуалци згрожени продајом ствари из Јасеновца на интернету
Значајна подручја за птице проглашавају се зарад заштите најређих и најугроженијих врста птица, тј. очувања њихових станишта и популација. Она укључују најзначајније локације на којима се дивље птице размножавају, прехрањују, одмарају или презимљавају.
ИБА подручја одређују се након научне обраде података о присуству, бројности и трендовима популација одабраних врста птица. Овај процес у свакој држави спроводе стручне организације за истраживање и заштиту дивљих птица које су чланице мреже БирдЛифе Интернатионал. Процес одређивања ИБА подручја и целокупне мреже у свакој држави је независтан и одређен је строгом научном методологијом.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије четврту по реду инвентаризацију значајних подручја за птице у Србији спровело је током 2019. и 2020. године уз помоћ више десетина чланова и сарадника који су податке о фауни птица прикупљали у протеклих 10 година.
Прва инвентаризација рађена је 1989. године када је проглашено 16 ИБА подручја у Србији. Друга ИБА мрежа представљена је 1997. када је проглашено 36 значајних подручја за птице, а потом и 2009. када су издвојена 42 подручја значајна за очување птица. Ревизије ИБА мреже спроводиле су се у просеку на сваких 10 година и праћене су повећањем знања о фауни птица у Србији.
- Мрежа значајних подручја за птице (ИБАс) служи као основ за одређивање делова еколошке мреже Републике Србије. Истовремено, значајна подручја за птице основ су за дефинисање међународне еколошке мреже НАТУРА2000 кроз подручја посебне заштите (СПАс) која се проглашавају према Директиви о птицама Европске уније. У овом смислу обавезе наше државе према међународним институцијама врло су јасне и морају се поштовати - рекао је Милан Ружић, Извршни директор Друштва за заштиту и проучавање птица Србије.
ИБА мрежом покривена су станишта национално угрожених врста птица попут велике дропље, орла крсташа, степског и сивог сокола, великог тетреба, мале чигре, ритске сове, тропрстог детлића, јаребице, грлице и црне роде.
Многа значајна подручја за птице у Србији попут Фрушке горе, Сланог Копова, Делиблатске пешчаре, Обедске и Царске баре, Увца, Милешевке, Ђердапа, Таре и Копаоника заштићена су подручја и добро су позната јавности. Са друге стране подручја попут Горњег Потамишја, Слатина средњег Баната, Вршачких ритова, Доњег Подриња, Чемерна, Неготинске крајине, Хомоља, Сокобањске котлине и Дуката нису формално заштићена и недовољно су позната стручној и широкој јавности, а дом су великог броја угрожених и строго заштићених врста птица, те је очување ових предела посебно изазовно.