ПРВА И ДРУГА ДОЗА ВАКЦИНЕ ПОТПУНО ДРУГАЧИЈЕ: Зашто се руско цепиво разликује од осталих и шта то значи?
Код руске вакцине прва и друга доза се прилично разликују.
За разлику од осталих вакцина, мање је познато да се код руског цепива разликују прва и друга доза.
НИСИ САМА: Компанија Меридиан овим видеом послала НАЈВАЖНИЈУ ПОРУКУ! (ВИДЕО)
ВАКЦИНИСАО СЕ И ДОКТОР ТИОДОРОВИЋ: Након примања цепива грађанима Србије упутио ВАЖАН АПЕЛ (ФОТО)
СРПСКИ ИМУНОЛОГ ОДГОВОРИО НА ГОРУЋЕ ПИТАЊЕ: Разјаснио да ли деца треба да се вакцинишу и којим цепивом
Наш вирусолог објашњава да је реч о различитим векторима које садрже прва и друга доза руске вакцине.
Председник Србије Александар Вучић најавио је на заједничкој седници државног врха и Оперативног тима за вакцинацију да стиже још 250.000 доза руске вакцине "Спутњик В".
Међутим, оно што је привукло пажњу јавности јесте изјава председника да стиже 200.000 такозване прве дозе руске вакцине и 50.000 друге дозе. Како је рекао: "Једино су код руске вакцине различита прва и друга доза, и о томе морамо да водимо рачуна".
Чини се да је шира јавност недовољно упозната о разликама између доза "Спутњик В" вакцине, а иако у први мах делује да се ова разлика огледа у количини цепива која се током вакцинације и ревакцинације, вирусолог проф. др Нада Куљић Капулица објашњава да није о томе реч.
Наиме, како каже, једино су Руси направили вакцину с два вектора, те се различит аденовирус даје у првој и другој дози вакцине.
- У једном делу руске вакцине која се даје први пут је један аденовирус, а то је адено 26, док се у другој дози која се прима након три недеље даје адено 5. То је једина разлика. Стога, значајно је када се прима вакцина да се погледа на бочици која је за прву, а која за другу дозу - истиче проф. др Куљић Капулица.
Ипак, она напомиње да грађани не треба да брину и размишљају шта значи прва, а шта друга доза руске вакцине, јер о томе воде рачуна они који су задужени да нас вакцинишу.
- Неке вакцине су потпуно једнаке, односно једнаке су прва и друга доза, као што је случај код кинеске вакцине, "АстраЗенека" и других произвођача који су радили са једним вектором, док су се Руси определил за овај начин производње вакцине како би побољшали њен квалитет и дали су два вектора, с тим да се један даје у првој, а други у другој дози - објашњава проф. др Куљић Капулица.