ПРВИ РУСКИ ЦАР ИМАО ЈЕ СРПСКЕ ГЕНЕ: Нашу традицију носио је у срцу, а спасио је и највећу православну светињу - Хиландар
Мало ко зна да је први руски цар Иван, познатији као Иван Грозни имао двоструко српско порекло, те да је био врло привржен српској историји.
Син принца Василија трећег Ивановича и Јелене Глинске око своје девете године остао је сироче. Очувала га је бака, Ана Јакшић Глинска. Надалеко је познато да је управо његова баба, по мајци, била Српкиња Ана Јакшић - кћер војводе Стефана Јакшића, који се налазио у служби мађарског краља Матије Корвина, а унука војводе Јакше, родоначелника ове знамените српске породице.
Ана Глинска (Јакшић) имала је веома значајну улогу у васпитању малог Ивана Васиљевича. Она га је упознала и са српском традицијом.
"ХАРМОНИКА ЈЕ ВЕЛИКА НАУКА": Кроз његове веште руке прошло их је више од 8.000, нема непознаница у вези са овим занатом
ИСТОК СРБИЈЕ ЧУВА ТАЈНУ ВИНОВЕ ЛОЗЕ: Добро вино није једини разлог за посету овог магичног краја
СРБИ СУ ЈЕДВА ЧЕКАЛИ ДА ДОБИЈУ ПРВИ ТЕЛЕФОН, АЛИ ОНДА ЈЕ НАСТАО ПРОБЛЕМ: Нико није желео ОВАЈ број!
Када је имао нешто мање од 17 година Иван је проглашен царем и то првим у историји Русије. Он је у многим приликама потврдио своју наклоност према Србима.
Манастир Хиландар процветао је у време цара Душана, али када су Османлије дошле на Атос, долазе године пљачки, страха и насиља. Зато ће посебно бити занимљиви Иванови односи са хиландарским братством, а први његов сусрет са светогорским монасима догодио се 1550. године. Тада су у Москву стигли игуман хиландарски Пајсије и још тројица монаха. Они су молили цара Ивана да их узме у заштиту од Турака и заустави отимање манастирске имовине. Цар Иван Грозни је одмах после ове посете, због Хиландара, упутио писмо Сулејману Величанственом, у којем је од турског султана тражио да узме у заштиту овај манастир. То је био први дипломатски контакт две силе на овом нивоу.
Шест година касније хиландарско братство затражило је нову помоћ од цара Ивана Грозног. Њихови изасланици, који су дошли у Москву, били су богато даривани црквеним одеждама, иконама, књигама и новцем. Цар је поклонио Хиландару 300 рубаља, а царев брат кнез Јуриј Васиљевич 50 рубаља. И наредних година, све до пред Иванову смрт, Хиландар ће редовно добијати помоћ од цара Ивана Грозног.
На његов захтев у цркви Светих Арханђела у Крмељу насликала си су Светог Симеона, Светог Саву и кнеза Лазара.
Цар Иван проширио је територију Русије, направио сјајне реформе, изградио 155 градова и створио јаку државу. Владао је 51 годину и носио српске гене од оба родитеља.