Рада и Јово цео живот ставили на један "тамић": Овако 25 година после Олује изгледа њихов живот у Драгачеву (ФОТО)
Ово вредни људи су доказ да и кад вас живот доведе на саму ивицу егзистенције, кад изгубите све, само ако сте вредни и упорни можете се вратити на стари колосек.
Пре тачно 25 година Радојка и Јово Миланко из Обровца у Хрватској на стари зелени "тамић" спаковали су шта су стигли и са бебом у наручју напустили свој дом. Знали су у дубини душе да се више никада неће вратити и тако је и било, Олуја их је одвела у другу државу.
ОД СТАРЧЕВИЋА, ПАВЕЛИЋА, ДО ТУЂМАНА: Како нам се догодила "Олуја" и који су њени корени? Детаљан план КОНАЧНОГ РЕШЕЊА
"ХОЋУ ДА ЗНАМ КУДА ВОДИ ОВАЈ ПУТ" Весна Дамјанић: После 25 година, први пут имам снаге да ПРОЧИТАМ ДНЕВНИК ИЗ КОЛОНЕ
"Не чује се реч, плач детета, ни уздах, ТИШИНА" Фотографија Горана Весића из "Олује" коју никада нисте видели (ФОТО)
- Никад нећу заборавити ту колону која се успорено кретала ка граници. Ишли смо мало по мало све се надајући да ће неко рећи - све је сад у реду, вратите се. Али, то се није десило. Кад смо прешли у Босну, схватили смо да више повратка нема. Девет дана смо путовали и стигли смо у Сомбор. Од ствари смо понели само оно најосновније, јер нам је било најважније да сачувамо живу главу и сина који је тада имао само шест месеци - присећа се Јово.
Након неколико месеци проведених у Сомбору, трочлану породицу Миланко су као прогнана лица пребацили у Мајданпек. Ни Јово, а ни Радојка нису били спремни за живот у том делу Србије, па су се самоиницијативно преселили у Чачак, а затим и у Драгачево.
- Тај осећај кад сте избеглица међу непознатим људима, не може се описати речима. Само они људи који су то преживели знају о чему причам. Највећи мој страх био је за дете, а кад смо извукли живе главе, постали смо свесни да смо остали без крова над главом. Ипак, били смо млади и здрави и то је било најважније, па смо поново почели да се кућимо. Радили смо тешке послове у надници, затим по фабрикама и све смо прихватали са осмехом - рекла је Радојка.
Године труда ипак су уродиле плодом и пре осам година, почели су да се баве пчеларством. Данас имају преко 100 кошница, зарада је некад мања, некад већа. Не могу да зараде много новца, али ипак је то довољно за миран и пристојан живот.
- Пре пет година смо се уселили у своју кућу надомак центра Гуче. Блокове смо добили, па смо прво сазидали као неки подрум и једно време живели ту, а затим смо саградили спрат и преселили се горе. Већину радова смо жена, син и ја сами обавили. Помагале су нам доста и наше добре комшије. Након доста година проведених под киријом као подстанари, ова кућа је остварење нашег сна - изјавио је Јово.
У родни Обровац, како кажу, не иду баш тако често. Иако их за то место вежу бројне успомене, њихов дом сада је Србија која их је кад је било најтеже прихватала раширених руку.
- Кад год одемо тамо, једва чекамо да се вратимо кући, у Драгачево. Овде је сада све што смо са својих десет прстију стекли. Сви су нас лепо прихватили и склопили смо пријатељства за цео живот - каже Радојка.
Ово вредни људи су доказ да и кад вас живот доведе на саму ивицу егзистенције, кад изгубите све, само ако сте вредни и упорни можете се вратити на стари колосек. Предаја никад није опција.
(УЖИВО) Дан који је Туђман натопио крвљу: На Благу Марију Срби су убијани крај својих огњишта (ФОТО/ВИДЕО)
Пакао је почео у зору, а годинама Србе пеку сузе: "Олуја" је пролила крв и однела животе, а шта доноси будућност?
"Олуја је наставак Јасеновца" Палма: Овај што иде у Книн представља само себе, а не Србе из Хрватске
"Тај датум нико не треба да слави" СПС: Акција "Олуја" удружени злочиначки подухват
"УВЕК ЋЕ ОВИ АВГУСТОВСКИ ДАНИ СЕЋАТИ НА ТУГУ" Вучевић се огласио поводом 25. годишњице "Олује"