РАДИ СЕ И ДО 18 САТИ ДНЕВНО - ПЛАТА АСТРОНОМСКА! Нишлија који је отишао "преко" објашњава колику му ЗАРАДУ доноси такав посао!
Саша Стаменковић (49) из Ниша недавно се вратио са Аљаске где је четврто лето заредом провео радно сопствени годишњи одмор.
Саша Стаменковић (49) из Ниша недавно се вратио са Аљаске где је четврто лето заредом провео радно сопствени годишњи одмор.
Саша је по струци инжењер микроелектронике и стално је запослен у Градској општини Црвени крст. Међутим, његов авантуристички дух и жеља да види тај део Сједињених Америчких Држава, али и жеља за додатном зарадом, мотивисали су га да се 2018. године први пут отисне преко океана.
НА ОВИМ МЕСТИМА ОЧЕКУЈТЕ ГУЖВУ: Радови на путу успоравају саобраћај - ево какво је стање на путевима
ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ СТИЖЕ ИЗ СРПСКЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ: ПЦР тест је прошлост, научници развијају нешто феноменално
НЕКА ВЕСЕЉА ЋЕ ДАНАС БИТИ ПРЕКИНУТА! Инспекција ће данас ићи у КОНТРОЛУ угоститељских објеката
Према његовим наводима, он је од пријатеља сазнао за агенцију у Београду која организује сезонско запошљавање наших људи у фабрици за прераду рибе.
- Реч је о потпуно легалном послу за који се у америчкој амбасади добија сезонска радна виза, а од агенције преко које се одлази на посао добија се плаћена повратна карта, смештај и храна на Аљасци. Предност приликом запошљавања имају људи који у Србији имају стални посао и породицу јер је то Американцима гаранција да ће се по завршетку сезоне вратити у земљу - објаснио је Саша Стаменковић.
- Компанија за коју сам радио организује производњу само месец и по дана током лета док траје мрешћење и лов лососа што мени одговара јер могу то време да покријем годишњим одмором и слободним данима - навео је он.
Према његовом искуству, на Аљасци има фабрика које прерађују морске плодове и више врста рибе, а не само лососе, и организују производњу током читаве године.
- У фабрикама за прераду риба нема изузетно тешког физичког посла. Међутим, смене су од 12 до 18 сати и ради се без слободног дана у недељи и то је оно што је изузетно тешко, и физички и ментално исцрпљујуће - нагласио је Стаменковић.
Како је рекао, радници из Србије су на Аљасци веома цењени јер су показали да могу да издрже темпо рада који се од радника захтева.
- Од Американаца на Аљаску долазе да раде првенствено они пореклом из Мексика или Порторика, међутим, они нису физички јаки, тако да врло често не издрже сезону до краја. У фабрици у којој сам радио овог лета је отказ дало 100 Порториканаца - навео је Саша.
- Сат рада плаћа се бруто 12,36 долара, односно нето нешто више од девет долара. Сваки сат прековременог рада плаћа се 50 одсто више, а прековремени радом се сматра рад дужи од 40 сати недељно. Поред тога, сви они који су сезонски радили у Америци почев од 2018. године добили су од америчке државе 3.200 долара, на име помоћи због епидемије ковида - изјавио је Стаменковић.
Објаснио је да је током протекле четири године имао прилику и да обиђе Аљаску, место Дилингем у коме је радио, као и највећи град Енкориџ који има око 250.000 становника.
- Аљаска је потпуно дивља земља, савршено чиста, са нетакнутом природом. Сусрети са дивљим животињама попут медеведа су чести, људи су тамо заправо подстанари, неко ко живи поред дивљих животиња - нагласио је Нишлија.
Како је истакао, није сигуран да ће поново отићи на Аљаску, а нарочито не размишља о томе када се тек вратио.
- Потребна су ми можда два месеца од када се вратим кући да заборавим колико је рад тамо напоран. Уколико ме сад питате хоћу ли да идем, рећи ћу 'вероватно нећу', али за пар месеци ћу можда променити мишљење - нагласио је Стаменковић.
Потврдио је да на Аљаску одлазе из Србије углавном млађи људи, старости од 30 до 40 година, док је он и ове године био најстарији међу нашим радницима у фабрици у којој је радио.