Раскошна слика барокног мајстора је 70 година чувана на тавану: Коначно добила своје место у Србији (ВИДЕО)
Сенсер је стварао у Осијеку и Печују, али његово капитално дело чува се у Србији.
У Градском музеју у Суботици отворена је међународна изложба рестаурираних дела барокног сликара Паула Антонија Сенсера, на којој су приказана нека од његових капиталних дела која је стварао по узору на технику познатих бечких мајстора из тог доба.
Супернова оптички интернет – твој невидљиви пријатељ сада видно бољи!
ПОШТЕНИ ПРОНАЛАЗАЧИ ИПАК ПОСТОЈЕ: Суботичанин чистио улице и нашао торбу пуну новца, вратио је власнику (ВИДЕО)
ПРЕТИ НАМ ОПАСНОСТ ОД ПОПЛАВА?! Поједина места издала црвени метеоаларм због Тамиша, врх таласа ВЕЧЕРАС
Трпезарију Печујског семинара, давне 1751. године, обогатиће слика Паула Антонија Сенсера. Њу осјечко-печујски мајстор, инспирисан сценом из Новог завета, по наруџбини осликава дочаравајући приказ чудотворног умножавања хлеба.
Након два века, дело бива уролано и одложено на таван бискупског архива, где остаје наредних седамдесет година. Сарадњом Градског музеја и Печујске бискупије оно у новембру стиже у Суботицу, где је темељно рестаурирано.
Једна од интересантности овог приказа библијске сцене је и то што се на њој може пронаћи аутопортрет Сенсера, што је врло неспецифично за њега, будући да се готово никада није ни потписивао на својим сликама.
Поред новооткривене слике, на изложби која је првобитно била планирана за април, нашло се још 14 других остварења овог аутора позајмљених из делова Бачке, Мађарске, Хрватске и Босне и Херцеговине. Рад на припреми изложбе и рестаурацији, како саговорница објашњава, послужио је као добра основа за даља истраживања стваралаштва Сенсера и боље разумевање културног наслеђа средњеевропског сликарства 18. века.
Сенсерова остварења, красиће зидове Градског музеја све до почетка септембра, након чега ће бити приказана и у Печују, док ће рестаурирано дело "Чудотворно умножавање хлебова", после више деценија, бити враћено на оригинално место.