МАСКЕ ТРЕБА СВИ ДА НОСЕ, АЛИ НА ПРАВИЛАН НАЧИН: Штите од короне, а важно је да примењујете правила за ношење!
Препорука Кризног штаба је да се маске носе и на отвореном
Маске су најтраженији заштитни артикли у тренутку пандемије корона вируса. Постоји више врста маски, а стручњаци објашњавају колико је која ефикасна и када је треба носити.
МАСКА СКУПА КАО КРУНА: Милион и по долара за заштиту од короне, а ево чиме ће бити украшена (ВИДЕО)
ПЕТ НАЈВЕЋИХ ЗАБЛУДА О КОРОНИ: Руски експерт разјаснио све митове о вирусу, а ево шта је рекао о маскама
ДР КОН: "Најпре пожелите детету успешну школску годину годину, а онда га научите да маска штити и ЊЕГА И ДРУГАРЕ"
Хирушка или Н95 маска
Хируршке маске углавном користе хирурзи како би заштитили своје пацијенте. Како пише "Businessinsider", ове маске су препоручљиве онима који су већ заражени, како кроз пљувачку не би даље ширили заразу. Здраве људе који је носе не штити потпуно од заразе будући да не пријања сасвим добро уз уста. Али ако немате другу могућност, добре су и оне.
- Хируршке маске су за једнократну употребу. Носите их кад изађете из куће, а када се вратите одмах их пажљиво скините, затим их одложите у неку пластичну кесу и тек онда баците у канту за смеће. Након тога добро оперите руке - саветује докторка Татјана Радосављевић, пнеумофтизиолог.
Памучне и шивене маске
-Препорука је да се ове маске шију искључиво од природних материјала који могу да се откувају на 90 степени, најбоље у некој посуди. Дакле, ове маске могу да нас заштите, али чим се вратимо кући треба да их скинемо и откувамо, а затим добро испегламо и тек онда можемо поново да их користимо. Никако другачије - објашњава докторка Радосављевић.
Поред лекара, људи који су већ заражени вирусом, с обзиром на то да су маске обавезне у оваквој ситуацији, треба сви да је носе.
Н95 маске су такође једнократне али и боље у заштити јер много боље пријањају уз лице. То значи да би потенцијално Н95 маска би могла ефикасније да заштити од евентуалне заразе.
Правилан одабир и коришћење заштитне маске:
- Одаберите модел за који сте сигурни да вам потпуно пријања уз лице
- Оперите руке
- Ухватите је као што је приказано на графикону, са спољашње стране, па је ставите тако да обухватите уста, нос и браду
- Наместите ластиш изнад и испод ушију
- Стисните металну жицу како би маска сасвим налегла на корен носа и испод очију
- Проверите да ли сте је добро поставили тако што ћете ставити шаке преко маске, око металног дела, па издахните. Ако осетите да ваздух излази, наместите боље
Исти принцип стављања и одлагања важи и за хируршку и Н95 маску
И хируршке и Н95 маске би по правилима требало да буду једнократне. Међутим, у време епидемија и пандемија могуће је да дође до несташица маски, те онда стручњаци кажу да Н95 маске могу да се користе поново све док не промене структуру и док филтер није физички оштећен или запрљан.
Препорука стручњака у случају да се налазите у ризичној зони је да се преко Н95 маске носи хируршка маска која ће се одмах након употребе бацити. Н95 маску треба скинути без дирања унутрашњости и држати је у торби или кеси од природног материјала - стоји на healthleadersmedia.com.
Проф. др Андреја Трампужа, један од најпознатијих европских инфектолога о маскама каже следеће:
- Заштитна маска може да се носи највише три сата. Након тог времена, она постаје влажна а када је влажна, самим тим је и порозна и неефикасна у заштити - упозорава др Трампуж.
Светска здравствена организација има и видео упутство о томе како се правилно стављају и скидају маске.
- Пре него што је ставите, оперите руке темељно
- Маском прекријте уста и нос и постарајте се да добро пријања за лице
- Не дирајте маску док вам је на лицу, ако то и урадите, одмах оперите руке или ако немате приступ води у том тренутку, искористите гел за дезинфекцију на бази алкохола
- Чим осетите да је маска влажна, баците је. Не користите исту маску више пута
- Маска се скида са темена, не дирајте је спреда и одмах умотајте у кесу и баците у затворену канту, након чега се детаљно перу руке