РАЗОРНИ ЦИКЛОН НАНЕО КАТАСТРОФАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ ЕВРОПИ Кренуо је према Јадрану, а ево шта то значи за Србију
Европа је већ данима на удару разорног циклона, а на најјачем удару су централни предели континента.
Овај циклон може се упоредити са циклоном из маја 2014. године, који је донео катастрофалне последице, попалава и разарања Србији и Балкану, нарочито Хрватској и Босни.
Почетак септембра донео је Европи врело време, уз температуре изнад 35 степени, на нашем подручју и до 38 степени. Истовремено, воде Медитерана биле су врло високе, уз вредности и до 28-29 степени.
Средином прошле седмице са севера Европе уследио је продор поларне ваздушне масе и врло хладног ваздуха у склопу веома израженог хладног фронта. Када је хладни фронт стигао до Алпа, дошло је до његове деформације, услед утицаја орографије и до упада веома хладног ваздуха изнад прегрејаног Ђеновског залива.
Истовремено, испред хладног фронта струјала је са Медитерана преко нашег подручја веома топла и влажна ваздушна маса, коју је од веома хладне раздвајао хладни фронт. Судар тих ваздушних маса догодио се над Алпима и централном Европом, што је довело и до стварања циклона, који је у свом задњем делу повукао веома хладну ваздушну масу далеко на југ, све до нашег подручја, температуре су биле у паду и за 20 степени.
Иначе, веома топла ваздушна маса подвлачила се у виду клина испод хладно, што је изнад Јадранског мора довело до стварања моћних олујних облака кумулонимбуса и јаких олуја са грмљавином.
Све то довело је и до десетак морских пијавица у близини хрватске обале.
Како је снажан циклон све више у себе увлачио хладан ваздух са једне и веома влажан ваздух са друге стране, он је додатно ојачао и био најизраженији над централном Европом, а Аустрији, Чешкој, Пољској и Словачкој донеио је катастрофалне падавине и поплаве. Пало је и више од 400 литара кише по квадратном метру, што су вишемесечне количине падавина.
У Алпима је пало и до два метра снега.
Срећом, Србија се налазила на рубном делу циклона и избегла је његов разоран ефекат.
Иначе, овај циклон био је веома слабо покретан и није се кретао уобичајаном путањом од запада ка истоку, већ од севера и својим центром ушао је преко Панонске низије изнад севера Војводине и наставио пут на исток ка Карпатима. Потом је почео да се креће потпуно супротно и ретроградно од истока ка западу, односно од Карпата преко севера Србије и Хрватске даље на запад ка централном Медитерану. Иначе, циклони се премештају снажним висинским струјама.
Овај циклон донео је Србији обилније падавине, Војводини и више од 40 литара кише по квадратном метру и драстично захлађење, вишим планинама и први снег, али озбилнијих последица није било.
Температуре су ниже и за 15 степени од просека за септембар.
У овом часу циклон наставља пут на запад и преко северног Јадрана и Италије стићи ће у Ђеновски залив, да би потом поново као ослабљен кренуо на исток и југоисток према Јадрану. Наредних дана обилне падавине и олује очекују јужне пределе Француске и централни део Медитерана, као и већи део Италије, уз опасност од поплава и бујица, а талас веома обилних падавина наставиће се у области Алпа све до јутра.
Када је реч о Србији, нема места паници и страха, јер заједно са циклоном, ка западу одлази облачност и падавине. Киша ће се до вечерас најдуже задржати на северозападу и западу Србије, а потом ће уследити престанак падавина. Дакле, више нема опасности од циклона по Србију. Већ сутра биће и доста сунца, а следи и повратак температура на нормалне вредности.
Од среде до викенда на северу ће бити суво и сунчано, у осталим пределима облачније, у јужним и централним пределима уз кишу и пљускове. У кошавском подручју дуваће јак југоисточни ветар, на југу Баната и у Подунављу и са олујним ударима.
Србија Данас/Телеграф