"ЗАТИШЈЕ ПРЕД БУРУ" Време у Србији можда тренутно није као у Европи, али не НАДАЈТЕ СЕ ПРЕВИШЕ - десиће се нешто што годинама није
Метеоролог Иван Ристић истакао је данас да је клима ма целој земљи потпуно пореметила и да екстремне појаве чак виђамо и у Сахари.
Ристић каже да смо имали и среће што смо се нашли у самом центру циклона Борис, јер није било толико драматичних појава.
- Када је у питању овај циклон Борис, имали смо среће, јер смо били у његовом центру. Ту су слабија дешавања и мањи ветрови и кише. У Аустрији, Чешкој и Пољској ће још данас бити опасно. Очекују се бујичне поплаве, а сутра се очекује престанак кише - каже метеоролог Иван Ристић.
Како истиче, та вода иде према Србији, што ће бити бенефит, јер ми оскудевамо у резервама воде.
Потпуно се променила клима на планети Земљи
Велике промене захватиле су чак и пустиње. Дошло је до поплаве у Мароку и Алжиру, земљама које су претежно сушне и пустињске.
- Иначе, дошло је до тоталне промене на планети Земљи. Стали су урагани, од 15. августа није било скоро ниједног. У Сахари су биле поплаве, а почела је и трава да расте, што је невероватно - каже Ристић.
Хладан арктички ваздух стигао је до Велике Британије и Ирске где се и створио тај циклон Борис,који је донео велико захлађење и велике падавине у Европи.
- Имамо и снег чак и код нас.Температуре су новембарске. Полако се тај циклон враћа на запад, тј. враћа се одакле је дошао и то су у Италији назвали "бумеранг циклон". Код нас ће сутра кренути то јужно струјање. И даље ће бити облачно, на југу ће и даље бити кише, али ће температуре полако расти. Сутра ћемо имати температуре преко 20 степени - каже метеоролог Ристић.
Враћамо се у нормалне септембарске температуре
Напомиње да се враћамо у нормалне септембарске температуре које ће се кретати између 20 и 25 степени, а почеће и кошава.
- Биће мање кише, пријатније температуре, али ће ветар мало кварити тај осећај. Из зимских јакни вратићемо се у дуксеве. Мислим да нећемо моћи баш у кратке рукаве, јер ће бити јесења температура - каже метеоролог Иван Ристић за "Јутро на Блиц".
Пред нама знатно хладнији период од очекиваног
Иако је било најава да нас чека топла јесен, налик на прошлогодишњу, према појединим прогнозама промене су већ почеле, и по свему судећи, пред нама је знатно хладнији период од очекиваног.
Прошлогодишње и овогодишње екстремно високе температуре су последица феномена Ел Нињо, али метеоролози широм света поручују да се Ел Нињу ближи крај и да ће уместо њега, после краће неутралне фазе, наступити Ла Ниња, а то значи да, што су температуре океана хладније, овај феномен ће да јача.
Како је навео метеоролог Иван Ристић за "Блиц", због оваквих промена Србија више неће бити топла тачка Балкана, и да до нас неће стизати продори топлог ваздуха уз Африке.
-То значи да би зима требало да буде хладнија. Температура ваздуха у Србији је већ пала, свежије је и има падавина. У градовима ће бити само 14-15 степени. Тек пред крај септембра можемо очекивати да буде 23-24 степени. Сада више не можемо да тврдимо да ће зима бити опет топлија, напротив. Очекујем да буде зима као што је била 80-тих година прошлог века. И светски познати метеоролошки сајтови такође примећују да ће зима бити другачија, односно хладнија – објашњава Ристић за “Блиц”.
Затишје пред буру
Ристић је изјавио и да тренутне временске прилике може назвати "затишјем пред буру" као и да је поларни вртлог дефинитивно одувао лето!
Иако је прогнозирао да нас чека отопљење у наредном периоду, које ће више бити за дукс него за мајицу, и које ће често "кварити кошава", метеоролог Ристић нема лепе вести ни када је у питању прогноза за зиму.
- Јесен и зиму ће обележити спрега азорског и сибирског антициклона и њихови огранци у Европи. То ће омогућити продоре хладнијег ваздуха по њиховој периферији према нашем региону и стварање циклона у Медитерану који ће доносити падавине - на почетку јесени кишу, а крајем јесени и у току зиме снег. Видећемо, али могуће је да нас снег “изненади” већ почетком новембра - каже Ристић.
Напомиње и да би повратак правих зима могао да буде велики изазов након благог времена које смо последњих година имали, а ниске температуре од -21 степен могле би значајно да отежају свакодневицу.
Србија Данас/Блиц