ЦИКЛОН КОЈИ РАЗОРИО ЕВРОПУ ИДЕ ПРЕКО СРБИЈЕ! Очекује се тотални ПОТОП, падавине и олуја - ОВО су најкритичније тачке, само једна ствар нас СПАШАВА (ФОТО)
Наставља се утицај разорног циклона, који је централној Европи донео катастрофалне последице. На његовом најјачем удару нашли су се Аустрија, Пољска, Чешка и Словачка.
Више од 400 литара кише пало је током викенда у сливу Дунава, па су настале разорне поплаве. Катастрофално стање је и у Бечу, а поплаве прете и Будимпешти.
Снажан циклон настао је као последица упада поларног ваздуха са севера, у додиру са врло топлом и влажном са југа и са Медитерана.
Снажан циклон премештао се преко Панонске низије ка Карпатима и својом центром јуче је ушао из Мађарске над север Војводине.
Данас ће циклон имати ретограну путању и уместо од запада ка истоку, кретеаће се од истока ка западу, односно из области Карпата преко севера Србије и истока Хрватске даље на запад.
Из тог разлога киша у Србији данас ће се најдуже задржати на западу и северозападу Србије где ће падати до касно увече, нарочито у Бачкој, Срему, Мачви и Подрињу. У овим пределима могло би да падне и до 20 литара кише.
У осталим пределима Србије биће облачно, понегде са кишом, уз престанак падавина до краја дана и уз постепено разведравање током вечери и ноћи.
На југу и југоистоку Србије биће данас и топлије, уз сунчане периоде, а у остатку Србије биће и даље веома хладно за ово доба године.
Београд је тренутно са 11 степени најхладнији град у Србији, док је најтоплије у Лесковцу са 18°Ц. Копаоник мери 3°Ц.
Максимална температура биће данас од 13 на северу и западу до 20 степени на југоистоку Србије.
Иначе, јучерашњин дан донео је Србији обилније падавине, Војводини више од 30 литара кише по квадратном метру. На вишим планинама пао је и први снег, па су се забелели Копаоник, Голија и друге више планине на југозападу Србије.
Добра вест је да Србији не прети сценарио попут оног у централној Европи.
С обзиром на то да су у централној Европи и у сливу Дунава пале вишемесечне падавине, очекује се и нагли раст Дунава на делу тока кроз Србију. Пораст у горњем током биће и виши од 4 метра, уз достизање и пробијање границе редовне одбране од поплава. Ипак, добра вест је да Дунав те огромне количине воде прихватав са својим тренутно врло ниским водостајем након диготрајне суше, када је низак водостај чак ометао и пловидбу.
Дакле, како ће Дунав и у Србији имати вишеметарски пораст, неопходно је редовно пратити државне и надлежне службе.
Када је реч о Србији, опасности од поплава у Србији од актуелног циклона и падавина нема, али све очи биће упрете у Дунав и Саву због наглог пораста и где се ситуација прати из часа у час и где ће у другој половини следеће седмице вредности водостаја бити изнад граница редовне одбране од поплава.