РЕД ВРЕЛИНЕ, РЕД КИШЕ! Многи већ мисле да је пролеће пропало, а чекајте да видите ДУГОРОЧНУ ПРОГНОЗУ ЗА ЛЕТО
Температура на територији Западног Балкана ће у скоријој будућности порасти за 1,2 степена, а до краја века могуће и за више од пет степени у просеку
Климатске промене како у Србији тако и на већем делу Балкана осећамо већ дуже време, а од почетка ове године сусрели смо се са константном сменом облака и сунца, кише и суснежице на планинама, чак и током пролећа.
Снагу климатских промена осећамо и ових дана у Србији, када су температуре на ниском нивоу за ово доба године, а неки би чак рекли да нам се вратила зима. И за наредне дане прогнозира се нестабилно време са кишом, и веома ниским температурама у јутрањим часовима.
На Балкану је слично време као и код нас у земљи, а занимљиво је да је у Хрватској у протеклих неколико дана падао чак и снег. Путеви у Хрватској су се забелели, а температуре су се приближиле нули - у мају.
ТИТОВ УНУК ОТКРИВА! Све о БЛУДНИМ РАДЊАМА у Брозовим вилама, САХРАНИ У ВАТИКАНУ и подацима ЦИА
ЉУДЕ СУ КУВАЛИ У КАЗАНУ И ПРАВИЛИ ОД ЊИХ САПУН! Пакао Јасеновца, где се СМРТ осећа у ваздуху (УЗНЕМИРУЈУЋИ ФОТО)
ШТА КРИЈУ ПЕКАРИ АЛБАНЦИ?! "Могуће да се уопште не ради о случајности, веч о осмишљеној провокацији"
Хладан талас арктичног ваздуха захватио је већи део Европе, тако да снег можемо видети у Немачкој, Пољској, Аустрији и другим државама. Ми се налазимо на самој граници таласа, што је разлог што ће наредне недеље бити кишовито време са грмљавином и пљусковима.
У најновијем извештају који је објавила компанија "Ведер компани", ово лето биће за већи део Европе топлије, али и влажније од просечног. Британију и југ Скандинавије очекује топлије и суво време, док Немачку очекује необично суво време, указује прогноза за мај месец. С друге стране, јужну и источну Европу очекује хладније време током маја, наводе из компаније.
Наш РХМЗ је прогнозирао да ће у мају бити чак 19 кишних дана. Лето у Европи биће топлије него иначе, док ће током јуна и јула бити појачаних падавина, саопштила је метеоролошка компанија "Ведер".
- Иако постоје знатне разлике у необрађеном климатском моделу за лето, обрађене верзије показују значајне врућине, нарочито у источној и централној Европи - саопштено је из компаније.
Слична предвиђања су и за јул. С тим да прогноза за више падавина остаје за Немачку и делове Британије и Скандинавије. У нашим крајевима, бар како стоји у том извештају, очекује се топлије време од уобичајеног и сувље. Најочигледнија последица климатских промена је раст температуре. Само у 2017. у свету су изгубљена 153 радна сата због врућине. Врућина такође отежава учење, а оба фактора значе пад економских резултата.
Температура на територији Западног Балкана ће у скоријој будућности порасти за 1,2 степена, а до краја века могуће и за више од пет степени у просеку, што је енормно повећање за тако кратко време. Подаци Савета за регионалну сарадњу (RCC) указују да нас до краја века очекује врела клима са порастом просечне температуре за 5 степени Целзијуса. Услед ефекта стаклене баште који је упркос напорима све већи процењује се да би до 2100. лета могла да трају и до два месеца дуже.
ПРЕТЕ НАМ ГЛАД И КЛИМАТСКЕ КАТАСТРОФЕ: Суморне прогнозе о будућности планете
Сви су остали ЗАТЕЧЕНИ када су прочитали шта пише на вратима дома здравља у Крњачи! (ФОТО)
ОВО ЈЕ СРБИН КОЈИ ГЛУМИ У ИГРИ ПРЕСТОЛА: Напали су га због порекла, а онда је он БРУТАЛНО УЗВРАТИО! (ФОТО)
Климатске промене могу утицати и на мањак воде за пиће, као и на укупно здравља људи, може изазвати често топлотне ударе, као и појаву нових заразних болести. На светском нивоу, као последица глобалног загревања температура ваздуха је порасла у просеку за један степен, што, истина, не делује много, али с обзиром на то да се ради о средњој температури планете то је веома озбиљно - за такве промене потребно је да прођу хиљаде и хиљаде година. Суше, поплаве, пожари, само су неке од последица климатских промена.
- Много земаља тежи томе да фосилна горива замене обновљивим изворима енергије. Париски споразум из 2015. године је био први корак. Ако се нешто што пре не предузме, лета ће бити све топлија и биће све више временских непогода - рекао је др Владимир Ђурђевић и додао да су климатолози упозоравали и предвидели целу ситуацију осамдесетих година прошлог века.
Како каже, ако бисмо се сви удружили и заједно се изборили против глобалног загревања, већ у другој половини 21. века бисмо успели да зауставимо промену климе, односно не би више долазило до раста просечне годишње температуре ваздуха.