Родитељи, обратите пажњу: Казне за употребу пиротехнике могу бити од новчаних до затворских
Изузетно је важно едуковати најмлађе о потенцијално фаталним последицама коришћења пиротехничких средстава. Кроз правовремену едукацију, деца могу разумети ризике и опасности које ова "забава" носи, чиме се може значајно смањити број несрећа и повреда које сваке године прате празничне дане.
Министарство унутрашњих послова Републике Србије апеловало је на грађане да током предстојећих празника покажу одговорност и суздрже се од употребе пиротехничких средстава, која могу изазвати озбиљне повреде и нарушити јавни ред и мир.
МУП такође подсећа да је продаја пиротехничких производа забрањена малолетницима, као и да петарде могу изазвати тешке повреде попут опекотина, оштећења вида и трајних последица.
Опасност за све узрасте
Према подацима МУП-а, у последње три године забележено је 118 прекршаја повезаних с нарушавањем јавног реда и мира због неодговорне употребе пиротехнике. Осим новчаних казни, последице употребе пиротехнике могу бити и трагичне.
У Закону о јавном реду и миру („Службени гласник РС”, број 6/16), у члану 17. став 1. број, наводи се да, особе које паљењем пиротехничких производа нарушавају јавни ред и мир или угрожавају сигурност грађана могу бити кажњене новчаном казном од 50.000 до 100.000 динара или радом у јавном интересу од 40 до 120 часова.
Такође, пуцање из ватреног оружја, његових имитација или другог сличног средства повлачи казну од 100.000 до 150.000 динара или казну затвора од 30 до 60 дана, док прекршаји извршени у групи од три или више лица доводе до казне затвора у трајању од 30 до 60 дана.
Постоји безброј примера у којима је неодговорна употреба пиротехнике довела до фаталних последица. Деца и одрасли су често задобијали тешке повреде, од опекотина, губитка прстију, па чак и трајних инвалидитета. Управо због оваквих трагичних случајева, едукација деце о опасностима које носи пиротехника постаје кључна. Важно је да родитељи, наставници и шира заједница укажу младима на последице које краткотрајна забава може оставити за цео живот, како би се спречило понављање оваквих несрећа.
Између 2021. и 2023. године, 50 особа је повређено приликом руковања пиротехником, а 12 њих задобило је тешке повреде с трајним последицама. Међу повређенима је било и 14 деце, од којих су 12 малолетници.
Продаја пиротехничких средстава малолетним лицима строго је забрањена законом, али МУП упозорава да опасност и даље вреба.
Непријатност за људе и животиње
Пиротехничка средства представљају озбиљан ризик не само по безбедност људи већ и по добробит животиња. Бука коју стварају петарде и ватромет може изазвати панику код кућних љубимаца попут паса и мачака, често доводећи до повреда приликом бежања или чак срчаних удара. Осим тога, деца и старији грађани спадају у посебно угрожене групе.
Код деце, неочекивани звуци могу изазвати страх и стрес, док старији, посебно они са здравственим проблемима, могу доживети озбиљне последице, укључујући повишен крвни притисак и друге здравствене компликације.
Ова средства, често сматрана забавом, у стварности угрожавају здравље и мир свих осетљивих група.