РУСИ И УКРАЈИНЦИ ХРЛЕ У БЕОГРАД: Купују станове и викендице за цену не питају! Да ли смо им ми пролазна "авантура" или сигурно уточиште?
Од почетка руске интервенције у Украјини све је више Руса и Украјинаца који у Србији, пре свега у Београду и Новом Саду, купују некретнине.
На мети су им станови, викендице... За цену не питају, што изазива порест вредности некретнина и директан је удар на џеп наших грађана. Медији су контактирали економисте, али и агенције за некретнине који су такође "приметили овај феномен". За наш портал откривају како заиста стоје ствари
Проф. др економије Млађен Ковачевић наводи да није сигуран да ли су за све "криви" Украјинци и Руси, али истиче и да су промене свакако присутне.
ОДЛУКА ГРАДА КОНАЧНА: Станари обрушене зграде на Врачару добијају нове станове
ПОНОВО НАМ СТИЖУ ЗАХЛАЂЕЊЕ И МРАЗ! Србију чека велики температурни обрт, метеоролог издао УПОЗОРЕЊЕ
НОВА ДОЈАВА О БОМБИ НА ЛЕТУ ЗА МОСКВУ! Авион Ер Србије ванредно слетео на аеродром
- Није то велики проценат становника! Реч је пре свега о онима који имају девизна средства. Они се питају шта ће се дешавати са рубљом, па паре које Украјинци имају вероватно гледају да уложе у нешто што је за њих корисно. Нисам баш сто посто сигуран да купују станове у Србији... Ако је то тачно, то ће имати за резултат повећану тражњу станова код нас. Питање је, међутим, да ли ће се број становника пореклом из Русије и Украјине временом повећавати на територији Србије. Да ли ће они доћи да буду овде стално, да ли ће принаћи сталан посао? Ту је и значајан број оних чије су фирме пресељене у Србију, онда је вероватно да ће неки доћи код нас да раде и да овде остану... Они купују станове... А са друге стране, постоји могућност да ће то за њих бити као што су нама викендице, да преко лета, или кад им одговара, дођу. То је велико питање! Који је њихов орјентир кад се одлучују да купују? Ипак, нисам сигуран да они баш у толикој мери узимају станове у Србији - каже Ковачевић.
Он додаје да ће у нашу земљу вероватно доћи искључиво богати Руси и богати Украјинци. Треба имати у виду и да многи Срби улажу у некретнине, и они желе да избегну неизвесност кад је реч о рубљи, али и свим осталим валутама.
- Видим да су цене стварно мало скочиле. Да ли је то због потражње људи из Украјине и Русије, или је то стицајем околности. Тачније можда иза свага стоје наши људи који имају паре и не знају шта ће се дешавати током руско-украјинске кризе... Не знају шта ће се дешавати ни са евром, ни са доларом, па рачунају да је боље да купе неку некретнину него да држе паре у сефу и да дође до пада вредности те валуте коју они имају - јасан је Ковачевић.
Очекује се долазак 400 руских фирми!
Према подацима Агенције за привредне регистре, од краја фебруара до данас регистровано је 86 привредних друштава чији су оснивачи или чланови удела физичка и правна лица из Руске Федерације. Истовремено је пословање започело и 202 предузетника, који су држављани Русије.
У истом периоду, регистровано је оснивање пет привредних друштава чији су оснивачи или чланови удела физичка и правна лица из Украјине, као и један предузетник који је држављанин Украјине.
Приче о селидби бизниса, нарочито оног везаног за западне земље, почеле су са почетком рата. Наши пословни кругови су процењивали да би пословање у Србији могло да започне 400 руских фирми.
Агент за некретнине Катарина Лазаревић, каже да Русима и Украјинцима тренутно наша земља није у оптицају кад је реч о куповини некретнина, нити им је привлачна као локација за пресељење.
- То није тачно! Напросто, није истина и објаснићу зашто. Да би ти као странац овде закупио стан, мора да има бели картон. Читам како један број људи долази и тражи некретнине, али ту није реч ни о каквој масовној потражњи. Да би неко као странац могао да добије стан, он мора да добије бели картон, да га власник пријави, што овде није уопште јдноставна процедура. А да не говорим о отварању фирме и остало - рекла је Лазаревићева.
Агенције за некретнине експресно реаговале!
Агенције за некретнине већ су спремиле понуде пословних простора и станова на руском и украјинском језику.
- Чињеница је да се Београд јавља као интересантна дестинација и за држављане Русије и Украјине и са Запада који долазе и у Београду праве практично регионални хаб. Када говоримо о закупу пословног простора онда се за зграде А квалитета најчешће говори о дугорочним закупима због односа са банком инвеститори не издају простор испод пет година и оно што представља проблематику у овом тернутку је да држављани Русије и Украјине закупљују са тенденцијом да то буде краткорочни закуп - рекао је Срђан Вујичић, консултант.