САМО 30 КИЛОМЕТАРА ОД ЦЕНТРА БЕОГРАДА: Грађани Србије похрлили у "малу Калифорнију"
Приликом обнове чаршије, пре неколико година, откривени су остаци Цариградског друма из 18. века.
Ранчићева кућа, а уз њу и Легат др Александра Костића, као и музејска целина у Гроцкој, постали су тражене локације за посетиоце и излетнике претходних дана.
Лепотица народног неимарства, баш као и читава Гроцка, овог лета привлачи својом лепотом бројне посетиоце који пођу пут општине удаљене 30 километара од центра престонице, и то углавном у данима викенда.
НАЈВЕСЕЛИЈЕ СЕЛО У ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ: Овако је симболично обележен Сабор виолиниста у Прањанима (ФОТО)
"АКО СЕ ПОСУМЊА НА ИНФЕКЦИЈУ КОД УЧЕНИКА, СМЕШТА СЕ У ИЗОЛАЦИЈУ" Др Јовановић отркила шта представља посебан изазов
АКО ВАМ ЈЕ ДО ЗДРАВЉА, ПОСЛУШАЈТЕ КОНОБАРЕ: Ево која пића никада не би требало да наручујете
У оквиру обновљене амбијенталне целине "Грочанска чаршија" и простора библиотеке "Илија Гарашанин", налазе се заоставштине двојице знаменитих људи. Државника Илије Гарашанина, чијом је заслугом средином 19. века основана прва јавна грочанска библиотека, и научника др Александра Костића, који је тридесетих година 20. века у Гроцкој открио богато археолошко налазиште у Дубочају и своје налазе оставио општини као подстицај за даља истраживања. Улаз за поменуте локалитете је бесплатан.
- Професор др Александар Костић био је свестрана личност, оставио је дубок траг у области медицинских наука, али и у култури 20. века - објашњавају надлежни у Центру за културу Гроцка.
- Оснивач је и фармацеутског одсека Медицинског факултета, Терминолошког семинара и Фото-лабораторије. Уз богат научни и педагошки рад, аутор је бројних уџбеника и књига које се могу видети у његовом легату - додају они.
Приликом обнове чаршије, пре неколико година, откривени су остаци Цариградског друма из 18. века, а одређени делови су сачувани и приказани у легату. Због богате историје коју поседује, Општина Гроцка определила се за развој туризма, који је последњих година у процвату.
- Посетиоци могу да уживају у воћном богатству, јер не зову нас без разлога "мала Калифорнија". Ту су и прослављена налазишта из неолитског, бронзаног и римског доба - наводе надлежни из ГО Гроцка.
- Туриста у Гроцкој може да види историју, културу и природно богатство на једном месту. А нисмо ни далеко од најужег центра града - додају они.
Археолошко налазиште
На путу ка Гроцкој налази се и археолошко налазиште "Бело брдо" у насељу Винча, на обали Дунава. Уз стручно вођење кустоса Музеја града Београда, археолога Драгана Јанковића, излетници се упознају са настанком прве европске цивилизације са седиштем у Винчи и заштићеним локалитетом од изузетног значаја за Републику Србију.