САМО У ОВОМ СЛУЧАЈУ СМЕ ДА СЕ ПИЈЕ! За лек који користимо свакодневно неопходан ОПРЕЗ
Више је штете од крварења него користи код превенције срчаних удара, тврде амерички стручњаци, међутим наш чувени познати кардиолог др Ристић не подржава у потпуности ову теорију.
Пола века аспирин се сматрао једним од најефикаснијих лекова у превенцији срчаног или можданог удара. Аспирин, чији је кључни састојак ацетилсалицинска киселина, користе милиони људи широм света.
Докторка открива: Због чега су ЖЕНЕ подложније НАДУТОСТИ, ГАСОВИМА И ГРЧЕВИМА и како то да решите?
УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРКЕ ЗДРАВКОВИЋ! Корона по други пут је само још ГОРА, ово је најважније како би се заштитили!
У НАРЕДНА ДВА САТА СПРЕМИТЕ КИШОБРАНЕ! У Београду и овим деловима Србије се очекује и ГРМЉАВИНА, ево кад ће бити престанак падавина
Благи је аналгетик, снижава температуру и користи се чак и у тренуцима мамурлука, а већ дуго читамо текстове о тому како је сјајан за превенцију кардиоваскуларних болести и стања попут срчаног удара. Али, чини се да то ипак није тако.
Како пише угледни Њујорк Тајмс, лекари више не би требало рутински да преписују аспирин људима који су у ризику од таквих обољења. Штавише, амерички стручњаци установили су да постоји значајан ризик од озбиљних нуспојава који је већи од могуће користи од лека којег се донедавно сматрало јефтиним "оружјем" за борбу против срчаних обољења.
Потребна додатна истраживања
Панел америчких стручњака такође сматра како би ваљало размотрити могућност да се укине давање аспирина пацијентима који имају ризик од рака дебелог црева, док се донедавно сматрало да управо тај лек значајно смањује могућност појаве тог опаког карцинома. Такође, рекли су, потребна су додатна истраживања. Како наводи лист, препорука да се аспирин узима превентивно важи за особе млађе од 60 година које досад нису доживеле срчани удар и којима овај благи аналгетик може помоћи. Али, сви старији не би га требало превентивно да узимају, чак и у малим дозама, осим ако је њихов организам већ научен на тај лек или су преболели инфаркт. Под малом дозом подразумева се узимање 81 до 100 милиграма аспирина. Амерички стручњаци препоручују да се у сваком случају пацијенти консултују са својим лекарима или фармацеутима.
Није ово претерана новост, поједини стручњаци годинама упозоравају да би аспирин, уз све користи које доноси, могао да нанесе и штету људском организму. Наиме, познато је да тај лек разређује крв. То је корисно код стања попут срчаних обољења, зачепљења крвних судова или као превенција можданог удара, али истовремено може довести до крварења у пробавном тракту или мозгу, а та опасност расте с годинама живота.
- Не можемо јасно рећи да би свако ко је у стању повећаног ризика од инфаркта или срчаних обољења требало да узима аспирин. Морамо да будемо паметнији и видимо да ли постоје боље могућности превенције таквих стања - рекао је за NY Тимес др. Chien-Wen Тсенг из радне групе која је утемељена како би се проучила ова тематика.
Њихова досадашња истраживања открила су јасну везу између крварења и редовне употребе овог лека.
- Наравно, свима препоручујемо да се, пре него што престану с употребом аспирина, консултују са својим лекаром, нарочито онима који су већ имали срчани удар - додао је.
У радној групи учествује 16 медицинских стручњака чије је подручје деловања превенција болести, а њихов рад надзире и одобрава федерална Агенција за здравствена истраживања и квалитет. Њихове препоруке уважаване су широм америчког здравственог система. Стога је вест и те како битна, јер би могла да утиче на десетине милиона одраслих који су тренутно високоризични када су срчана обољења у питању, а кардиоваскуларне болести и даље су водећи узрок смрти у САД-у, чак и у време пандемије корона вируса.
"Повремено да, уопштено не"
Њихове смернице још нису довршене, очекује се јавна расправа која би требало да траје до средине новембра, али нацрт документа већ је ту.
Пре две године Амерички колеџ кардиологије као и Америчко друштво за срце (АХА) заједнички су донели препоруку како би аспирин требало да се прописује врло пажљиво пацијентима од 40 до 70 година који никада нису имали срчани или мождани удар. Повремено да, уопштено не, гласила је препорука која је сада још радикалнија јер је старосна граница смањена на 60 година.
- Анализирајући литературу дошли смо до закључка да у употреби аспирина нема баланса - више је штете од крварења него користи код превенције срчаних удара. А то није обично крварење из носа, може доћи до озбиљних крварења у мозгу - каже једна од ауторка студије др. Амит Кхера.
Америчка Агенција за храну и лекове (ФДА) такође је за NY Тајмс закључила да аспирин не би требало да буде коришћен превентивно. Саветују да се сви консултују са својим лекарима пре него што почну да узимају аспирин на дневној бази. Додатне проблеме наговестио је још 2016. др. Стивен Нисен, један од челника клинике у Кливленду, рекавши да се прибојава да би аспирин могао да нанесе више штете него користи јер се гастроентеролози боје да ће неки пацијенти прекасно открити своје карциноме ради употребе аспирина. Студије такође упозоравају да, колико год коришћење аспирина смањује ризик од срчаних или можданих удара, нема јасних доказа о мањој смртности од тих болести међу популацијом која је редовно узимала популарни лек.
Рак дебелог црева један је од главних узрока смрти у САД-у. Нејасно је зашто је све више случајева те опаке болести међу млађом популацијом. Због тога све више људи узима аспирин редовно, али стручњаци, истиче NY Тајмс, напомињу да би га требало узимати искључиво оне особе које имају велики ризик обољевања и којима то препоручи лекар, а не "на своју руку".
Бити паметан у оваквој ситуацији, када се чак и познати светски истраживачи и лекари споре око тога да ли аспирин више користи или штети, није лако. Ипак, како за Ало! каже познати кардиолог проф. др Миљко Ристић, за огромну већину људи аспирин може да буде благотворан.
- У већини случајева аспирин је потпуно безазлен лек, а веома је користан. Битан је за превенцију шлога, инфаркта и згрушавања крви у крвним судовима у било ком делу тела. Компликације су углавном тотално безазлене - објашњава професор.
Како каже, може постојати преосетљивост на аспирин, што би се могло манифестовати као често крварење из носа, такође при прању зуба може да дође до благог крварења.
- Може да дође и до малог крварења у мокраћи, па да буде црвена боја мокраће због крви у бубрежним и мокраћним путевима. Међутим, из мог искуства, никада се то не манифестује неким озбиљним крварењем, у смислу да ће неко изгубити велику количину крви - наводи др Ристић.
Ристић објашњава и да је лек "кардиопирин" показао веома добру превенцију свих згрушавања крви, било да је то у мозгу, срцу или другим органима.
Коме је препоручен један аспирин дневно:
- онима који су имали инфаркт, имају уграђен стент или бајпас
- онима који су имали мождани удар
- људима који имају проблема са згрушавањем крви, венама
- За аспирин су нуспојаве заиста јако ретке. То тачкасто крварење је потпуно безазлено и јавља се једном у 10.000 или 100.000 случајева. Кад бисмо све то гледали, ниједан лек не бисмо смели да узимамо, ни аналгетик ни антибиотик ни седатив. У сваком случају, савет је да се обавезно прочита упутство за употребу, па да пацијент зна да престане да пије лек ако је дошло до неких поремећаја - каже саговорник.
На крају, Ристић даје препоруку да у ери пандемије корона вируса чак и млађи узимају аспирин јер је он превенција згрушавања крви, која је регистрована код многих пацијената са ковид инфекцијом.
- Јесте то примарно инфекција плућа, али ако страдају и крвни судови потпуно је блокирана размена кисеоника између спољашње средине и организма, односно крвотока човека - закључује доктор.
Ко не сме да пије аспирин на своју руку:
- старији од 70 година
- дијабетичари
- млађи од 12 година
- они који имају релативно честа крварења из носа