"ХОЋУ СИНА! Наместите ми материцу" БАПСКА ПРИЧА залудела интернет, а ГИНЕКОЛОЗИ СЕ КРСТЕ
"Маме, знате ли број жене која намешта материце?", овако гласи једна од објава која се шири друштвеним мрежама и изазива низ коментара: негативних, а богами и позитивних.
Ипак, тај низ нам открива једну добро знану бољку српског друштва, а то је тврдокорно веровање у "бапске приче".
Хајде да допунимо оно питање од почетка. Дакле, у објави стоји: "Маме, знате ли број жене која намешта материце? Моја пријатељица има три девојчице и сада жели сина... ".
ЧЕСТИЦЕ КОЈЕ ПРЕТЕ ТРУДНИЦАМА! Истраживачи откривају ШТА може изазвати значајне болести мајке и бебе!
АЛАРМАНТНО! Свака четврта Српкиња ради ИЗУЗЕТНО ОПАСНУ СТВАР која изазива ИЗНЕНАДНУ СМРТ ДЕТЕТА
СУРОГАТ МАЈЧИНСТВО биће легално и у Србији: Ево колико кошта и где је најјефтиније!
Не зна се шта је проблематичније у поменутој објави. Да ли то што неко верује да се материце намештају, да ли што то препуштају у руке неке мистериозне "жене", вероватно без медицинског образовања и оне која нема име, већ неко опробано искуство, доказано на "милионима примера".
Ипак, изнад свега издваја се укорењено српско веровање да је син - син, а ћерка вероватно неко митско биће.
То "митско биће", неретко је мање вредновано у српској породици и колико год времена да прође, које год технолошке иновације имали, хвалили се модерним друштвом, модерним мишљењем, негде у нашој подсвести чучи та мисао - "син је онај који наставља лозу и нећу се смирити док га не добијем". И многи то неће рећи јавно, али ће са позитивним тестом трудноће у себи знати да би ипак ваљало да то буде син, како се то често у друштву оправдава: "да се не мучи као жена".
Питали смо и гинекологе шта мисле о конкретном случају и намештању материца. Већина позваних се прекрстило.
- Могу ли уместо одговора само да се насмејем? Не могу да верујем да се у овом нашем свету и даље верује у такве приче. То је као да верујете да ће вам се стварно нешто догодити ако вам црна мачка пређе пут - каже гинеколог Емилија Марковић.
Мало је рећи да се налазимо у експанзији оваквог садржаја на интернету. Он је потпуно непроверен, свако има право да га било где постави, а често су различите Фејсбук групе циљано место за постављање спорних објава.
- Надрилекарство одувек постоји. Некада је наш народ ишао код свештеника или код неких врачара да им бајају и тако наводно отклоне бол или излече болест. Данас је избор превелик. Друштвене мреже и интернет дају могућност да људи долазе до непроверених и опасних информација које они површно одабирају - објашњава за "Блиц" психолог Радмила Грујичић, која додаје да селекција садржаја зависи од нивоа образовања, па сматра да на том пољу надлежне институције морају много да ураде.
Било како било, сујеверје, надрилекарство и примитиван начин размишљања нереткло добијају битку над рациом. Жеља да се добије син по сваку цену не бира средство. Жеља да се затрудни не бира средство, жеља да се човек излечи не бира пут којим ће неко доћи до циља. Па ипак, тај пут којим сте кренули, може бити јако опасан. Имајте то у виду.