СЕДАМ ВАЖНИХ ПОРУКА СРПСКИХ ЛЕКАРА ЗА СВЕ НАС: Овако треба да се боримо против корона вируса, једна ствар је КЉУЧНА
На седници најеминентнијих здравствених радника и Владе Србије која је одржана јуче, пренете су важне поруке за све грађане Србије у вези са корона вирусом. Ово су кључне њихове поруке за све нас.
Србији је осамнаесторо људи заражено корона вирусом. Да би се спречило даље ширење овог вируса у нашој земљи сагласни су сви да ствари треба предати у праве руке, што значи да је у овом тренутку најважније да пратимо упутства и савете стручњака.
ГРАЂАНИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Данас ступају на снагу НОВЕ МЕРЕ због корона вируса, ево шта се мења
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА: У Србији 19 оболелих од корона вируса
Троје РАДНИКА ПОШТЕ у Нишу ЗАРАЖЕНО: Стручњаци дезинфиковали зграде, раде скраћено
На седници најеминентнијих здравствених радника и Владе Србије која је одржана јуче, пренете су важне поруке за све грађане Србије у вези са корона вирусом. Ово су кључне њихове поруке за све нас.
Директор Инфективне клинике КЦС Горан Стевановић апеловао је на грађане да буду одговорни и да се јаве здравственим установама ако знају да су имали ризичне контакте и уколико им се појаве први симптоми.
- Не оклевајте - поручио је Стевановић. Он је додао да се неодговорност према себи се показала као велики проблем.
- Грађани не смеју да прикривају податаке о својим путовањима и контактима и крију то од лекара од којих очекују помоћ - казао је он.
Јако је важно, додаје, да се препозна сваки случај и буде евидентиран, то јест да се направи листинг свих контаката како би се успорио број оболелих, јер у супротном неће моћи да се спречи обољевање и тешке форме болести.
Са њим се сложио и инфектолог, начелник Јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље, Мијомир Пелемиш.
- Поред подршке здравственог система, председника, државе, државних органа, потребна је подршка свих грађана. Онај ко је био негде, има симптоме болести, прво треба да мисли на себе, јер ваљда воли себе и породицу највише, а онда и државу, да нам савесно, подацима које имају помогну да благовремено зауставимо ову болест - рекао је Пелемиш.
Стевановић је апеловао на здравствене раднике да када долазе у контакт са зараженим користе маске, да перу руке и носе рукавице. За уобичајене прегледе СЗО препоручује хирушку маску..
Доктор Владимир Петровић из КЦ "Војводина" у ком су смештена три пацијента заражена корона вирусом са најтежом клиничком сликом од осталих поручио је да "здрави људи не преносе болест". - Ако сте болесни и осећате неке симптоме, не идите на посао. Такође ако су деца болесна не шаљите их у школу - истакао је он.
Дечји пулмолог Бранимир Несторовић је подвукао да коронавирус карактерише да је највећи број лако болесних и да је зато превенција готово немогућа.
- Заражени се добро осећају, нарочито млади, они настављају да се крећу, не леже код куће, па се зато болест тако лако шири - истакао је он.
Зато је, нагласио је, важно да водимо рачуна о старијима и онима који већ болују од хроничних болести.
- Ако имате слинаво дете, бабе и деде не би требало да га чувају. Деца углавном не обољевају, зато не треба затварати школе и вртиће, али деца могу да пренесу вирус - поручио је доктор Несторовић.
Сви скупови у затвореном простору којима присуствује више од 100 људи предложено је да буду забрањени. То подразумева утакмице у дворанама, концерте и друга окупљања тог типа.
- Највећи број новооболелих је од једног извора, комуникација на уском простору. Не идите на скупове, не идите и не организујте журке - подсетио је Горан Стевановић, директор Клинике за инфективне и тропске болести.
Једна од препорука владе је да се у наредном кризном периоду не организују прославе попут свадби, крштења, рођендана на којима има више од 100 људи, рекао је председник Србије Александар Вучић.
Директор Института за јавно здравље у Нишу, епидемиолог Бранислав Тиодоровић, изјавио је да Србија, у борби против коронавируса мора да буде јединствена и да су држава и сви грађани на истом задатку.
Тиодоровић је на конференцији за новинаре после састанка са председником и премијерком Србије рекао да је здравствени систем спреман да уради свој део посла, али да грађани морају да покажу много већи степен поверења у државни систем и укупан систем државе, барем много више него у Италији.
За ближе информације можете контактирати 064 8945 235 (број који је отворило Министарство здравља), затим Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић–Батут" (ул.Др Суботића бр.5, 11000 Београд; Тел: 011 2684 566) или институте/заводе за јавно здравље на територији на којој боравите.
ШЕСТ НОВИХ СЛУЧАЈЕВА КОРОНА ВИРУСА: Ево одакле су заражени пацијенти и како су се инфицирали
ДРЖАВА ЈЕ ПРЕУЗЕЛА НЕОПХОДНЕ МЕРЕ: Ево шта ВИ требате да урадите да спречите ширење корона вируса! (ВИДЕО)
На Батровцима пасошке контроле уз МАСКЕ И РУКАВИЦЕ: Путници нису уплашени, али су ОПРЕЗНИ!
ПРОГЛАШЕНА ПАНДЕМИЈА КОРОНАВИРУСА: Ево како ће то утицати на сваког од нас!
ПРАТИТЕ УЖИВО БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ КОРОНАВИРУСОМ: Бројеви се мењају из минута у минут! (ВИДЕО)