Систем "Пронађи ме" био је опет активиран у Србији, али не у целости: Откривено зашто сви грађани нису добили СМС поруку
Систем "Пронађи ме" активиран је по други пут након нестанка дечака (11) у Београду, у понедељак увече.
Први пут је активиран због нестанка двогодишње девојчице Данке Илић из Бора 26. марта када су сви грађани Србије добили СМС поруку.
Дечак је убрзо по активирању овог система пронађен, а нажалост судбина мале Данке још није позната.
О томе шта су нам прва два случаја показала и зашто поједини оператери нису слали поруке грађанима и због чега у појединим случајевима систем ни није покренут говорио је Игор Јурић из фондације "Тијана Јурић".
Када се активира систем "Пронађи ме"
На питање зашто је систем "Пронађи ме" активиран само у ова два случаја до сада, Јурић је рекао да је то због тога што нису испуњени критеријуми за покретање система.
- Сви нестанци, да кажем, завршени, тачније потрага је завршена успешно и показало се да је заиста и реакција полиције била потпуно оправдана тиме што није покретала систем. За покретање система неопходно је да полиција сумња да је детету угрожен живот и да је евентуално жртва криминалне отмице или да је дете узраста млађег од седам година или евентуално да је детету потребна нека медицинска помоћ да би могло нормално да функционише. То су неки од критеријума за покретање система, а у тим случајевима, ето, кажем, то није било потребно, тачније нису испуњени и због тога се само у ова два случаја систем покренуо - рекао је Јурић за "Euronews Србија".
Због чега нису сви добили обавештење о нестанку
На питање зашто је некима обавештење стигло, а другима не, одговара:
- Дакле, када говоримо о овом последњем случају, заиста је тако било да једна група корисника мобилних оператера није добила информацију о нестанку. Сами мобилни оператери немају могућност да испоручују свим својим корисницима у једном маху СМС поруке и због тога се то ради у таласима. Како је кренуло испоручивање тих СМС порука, у међувремену се и дете пронашло и тако да је и полиција обуставила сам систем, дакле, угасила га је и тада је обустављено слање СМС порука. Због тога је дошло до неких забуна, где су неки људи говорили да је некима стигла порука, некима није, али то је искључиво једини разлог зашто неки грађани нису добили ту СМС поруку - објаснио је Јурић.
Како поступити када добијемо поруку
Јурић је говорио и о томе колико грађани заправо могу да буду од помоћи у проналажењу нестале деце, те истакао да је жена која је видела несталог дечака, поступила на прави начин.
- Госпођа која је видела СМС поруку, а касније и дете у близини "Галерије" одреаговала је на прави начин. Прво је разговарала са дететом, умирила га и касније позвала полицију. То јесте наша улога. Дакле, полиција ради своје уобичајене процедуре. Али ми као грађани имамо обавезу, када добијемо обавештење о нестанку детета, да се осврнемо око себе. Уколико видимо дете, да видимо и фотографију самог детета, да евентуално приђемо, поразговарамо, видимо да ли постоји неки проблем и да помогнемо колико је у нашој моћи, а затим и позовемо надлежне органе. То јесте наша улога и ту јесмо као помоћ институцијама, пре свега, мислим, у потрази за несталом децом - објаснио је Јурић.
Полицији је важан сваки детаљ
На питање како се поступа кад се полицији пријави нестанак детета, Јурић одговара:
- Када се пријави нестанак детета, оно што је јако битно и оно што родитељи треба да знају, јесте да су полицији битни сви могући детаљи везани за сам нестанак. У смислу, да је јако битно да сваки родитељ каже, на пример, како је дете било обучено, где се дете креће, неке појединости везане за изглед детета у смислу да ли постоји неки ожиљак или нешто слично - истакао је Јурић.
Додаје и да је битно рећи и ако има неких детаља у вези са породичним односима.
- То је много важно зато што полиција на тај начин може да зна који је евентуални узрок самог нестанка и оно што је јако важно да родитељи имају приступ одређеним друштвеним мрежама, поготово када су деца основношколског узраста, тачније нижих разреда основне школе, зато што се ту евентуално може пронаћи разлог самог нестанка. То су само неке од ствари које родитељи морају да знају, да дају полицији - наводи Јурић.
Полиција тада, објашњава Јурић, почиње, обавештава све службенике на терену, те они добијају информацију и детаље у вези са самим дететом и тада креће потрага.
- Оно што је јако важно, зато је у 2015. године полиција у обавези по пријави нестанка малолетног лица да реагује одмах и да евентуално све снаге полицијске буду усмерене ка претрази или терена или неког региона везано за проналазак детета - закључио је Јурић.
Србија Данас/Euronews