"СИТУАЦИЈА ЈЕ КРАЈЊЕ ОЗБИЉНА" Прогноза епидемиолога: Да ли ће се на овом пику зауставити СМРТОНОСНИ ВИРУС?
Епидемиолог и члан Кризног штаба коментарише како ће изгледати јесен и крај године
Други талас корона вируса дочекујемо спремнији, рекао је епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
ДР ТИОДОРОВИЋ ХИТНО АПЕЛОВАО НА МЛАДЕ: Један град је још увек ЖАРИШТЕ КОРОНЕ, у лету уживајте УЗ ДИСТАНЦУ
ЉУБАВНИЦА МУ ОСТАВИЛА БЕБУ: Новорођенче које је Драган нашао испред врата ЊЕГОВО СОПСТВЕНО ДЕТЕ?
У Нишу се лекари грчевито БОРЕ ЗА ТРУДНИЦЕ: Спремају ПОРОЂАЈ жене на респиратору
- Ситуација је крајње озбиљна, а одговорност је на свакоме од нас. Лекари, медицинске сестре, медицинско и немедицинско особље су до сада стекли велико искуство, али и њих је ова борба уморила, баш као што је и народу доста корона вируса. Шта нас чека до краја године, то нико не може да каже, али спремамо даљу стратегију за борбу - казао је он.
-Ово је још увек први талас, први пик десио се око Васкрса, након тога почело је опадање, други пик наступио је као последица попуштања мера и превеликог опуштања. Упозоравали смо да је вирус ту, да може доћи до поновног разбуктавања, да су опасни репови епидемије, али народ је помислио да је све готово. То је очекивано донекле, сви су похрлили да се врате свакодневном животу, живело се под ограничењима, био је то тај први удар и народ је једва дочекао да продише, али ето, десио се други пик. Ово што се сада дешава, последица је дешавања у последњим данима када су кренула окупљања по градовима, посебно имамо Београд. У прва два дана имали смо масовна окупљања, неко је носио маску, већина није и ми то сада читамо као статистику. Дакле, ово је тај трећи пик, ако немамо окупљања и ако се поштују мере које сада важе за целу Србију, у току недеље можемо се надати да ће почети стишавање. Није то никаква филозофија да израчунате када вам наилази наредни пик, имамо дан окупљања, онда додајемо, пет, седам до 10 дана и то је то - рекао је он.
Очи јавности упрте су у прогнозе епидемиолога, па стижу критике на рачун Кризног штаба да сте негде погрешили. Било је најава да ће лето бити мирно, али ипак нам се догодио удар. Зашто?
- Нико ту не греши, све зависи у ком тренутку и у ком временском периоду се даје прогноза. Та прогноза да ће лето бити мирније изречена је крајем маја, почетком јуна, тада је ситуација била много мирнија. Након укидања ванредног стања имали смо опадајућу тенденцију, затворили смо привремене ковид болнице, бројке су падале, све је указивало да ће лето бити мирно. Ми смо увек истицали да је вирус ту, да је потребна опрезност, али дошло је до великог опуштања, свако је наставио да живи као да се ништа не дешава - рекао је он.
Шта је оно најгоре што можемо очекивати у наредном периоду?
- Можда се мени чини, али као да су се људи уозбиљили после овакве статистике какву данас читамо. У болницама је доста младих људи, имамо оне на респиратору. Свако треба да се замисли када чује да је нека особа која је 1994. годиште умрла. Једноставно, вирус може напасти свакога, а сада су на удару млади јер су они у највећој циркулацији. Верујем да се сада ради о смиривању, ипак више се поштују мере, маска, дистанца, дезинфекција. Али, постоји нешто друго, народ се већ уморио и од вируса и од ограничења и од маски, и од препорука и од мера. Хоће људи да живе нормално, а то сада није могуће. То није само код нас, цео свет има идентични проблем и сви смо у борби - истакао је он и додао да постоји велика пресија на здравствени систем у Србији:
- Морам да кажем да постоји замор и велики притисак здравственог система који је пренапрегнут и доведен до ивице издржљивости. То се односи и на број расположивих капацитета, на кадар, опрему и средства која се у епидемији троше непрекидно, а све је ангажовано до максимума. Има земаља код којих се јавило погоршање, значи ми нисмо по томе изузетак, варијација на тему увек ће бити, неко ће увек мислити да је могло боље, да је могло другачије. Сад пооштраваш мере, па полицијски час, па то изазове отпор, јер је становништво било већ под пресијом свих ових месеци, то има за последицу да људи психички не могу да издрже. Опет се враћамо на медицинске раднике, сетимо се да ти људи непрекидно раде, да су месецима концентрисани само на посао, а где су њихове породице, њихов социјални живот? Треба истаћи, наши здравствени радници показали су спремност, раде даноноћно, наравно распоређени у сменама, али опет не излазе из ковид приче, а онда дођу у ситуацију, као што имамо пример у Београду да немају слободних места, да морају да их шаљу у друге градове, е то је оно најгоре што можемо да очекујемо - да нам се болнице препуне, а здравствени радници се преморе - казао је он.