ПОЧЕЛО ЈЕ! ПРВА ШКОЛА УВЕЛА УНИФОРМЕ У СРБИЈИ: Нећете веровати на чију иницијативу је то урађено
Било је родитеља који су осетили олакшање због увођења униформи јер нису у завидној материјалној ситуацији.
Основна школа "Прота Стеван Поповић" из Чумића, код Крагујевца прва је у Србији која је увела униформе, и то ни мање а ни више, него на иницијативу самих ученика, а у свему им је помогао директор Александар Јовановић.
МНОГИМА СЕ ОВО НЕЋЕ СВИДЕТИ! Добро се припремите - ЕВО какво време нам доносе циклони са Средоземља!
ЈУТРО СУНЧАНО, ПОПОДНЕ ПЉУСКОВИ: Топлије него јуче, али ипак ветровито, у неким деловима Србије ОЛУЈНИ удари ветра!
"ПОГНУШЕ ГЛАВЕ ПОД МАЧ И БЕХУ ПОСЕЧЕНИ ЗА БОГА КОГ ЉУБЉАХУ" Славимо апостола којем је Господ откривао највеће тајне
Како је испричао, идеја се родила када су се на ђачком парламенту као једна од тема споменуле социјалне разлике, те су сви заједно покушали да пронађу начин како се ниједан малишан не би издвајао од других у било ком смислу.
- Ђаци су приметили да се нека деца другачије облаче од других. Ја сам рекао да разлике у облачењу могу да се санирају само путем униформи, њима је то било интересантно, мада смо имали и анкету где је 6. разред тражио уноформе, а претпостављам да су им родитељи то предложили. Мало су истраживали где постоје униформе, како изгледају и решили су какав дизајн желе, осмислили дукс, боју за дечаке и девојчице и тако смо почели - прича Јовановић.
Чим су направили пробни модел ђаци су ишли од разреда до разреда и показали производ другарима. Одушевљење је, према речима нашег саговорника, било велико, те данас не постоји ниједан ђак који се не придржава ношења униформе, иако их нико на то не приморава.
- Имали смо можда једног ђака ком се идеја није допала, али на крају је купио униформу и носи је сваки дан, иако нема никакве присиле. Осећа се већа припадност школи, сви су се сложили од родитеља до школског одбора - потврђује директор.
Како тврди, било је родитеља који су осетили олакшање због увођења униформи јер нису у завидној материјалној ситуацији, а малишани су показали своју хуманост максималнм подршком другара који немају довољно новца да купе одело за школу.
- Ја сам нашао два спонзора која су донирала средства, па је цена унформе била око 900 динара, а сва деца која су социјално угрожена и нису могла да исфинансирају добила су помоћ. Остали ђаци направили су јесењи вашар и од новца који су добили продајом сувенира и неких својих предмета они су платили униформе социјално угроженој деци, тако да су сви на крају добили одећу - појашњава он.
Колегама широм Србије поручује да иницијативу препусте деци, како би показали креативност и међусобно се још више зближили. Иако су још само деца, директор је сигуран да ће израсти у поштене и племените људе који ће знати да цене лепа дела.
- Сам утисак о припадности школи је већи, другарство и заједништво је изражеије него што је било. Осећа се потпуно другачија и позитивнија атмосфера за рад. Основни циљ наше школе је опстанак села и ове установе у њему. Да се породичне вредности и емпатија ка другом негују. Ја им желим да пре свега буду добри јуди, а тек онда успешни и образовани ђаци - каже поносни директор.
Да вреди чинити добра дела малишани су сигурно имали од кога и да науче, јер је управо Јовановић за време корона вируса сам ишао по селу и деци која немају приступ рачунару делио материјал за учење. Није му било тешко да обиђе сваког од њих, а мотив је био, као и овога пута, да се разлике не примете.
- До те деце материјал није могао да дође. Они су социјално угрожени, немају интернет ни рачунаре. Ја сам нашао модел да им помогнем. Хтео сам да постоји равноправност и да свако од њих може да учи. То је трајало неколико месеци и сви у селу су приметили моју акцију, те сад родитељи потпуно другачије и позитивније гледају на сваку моју идеју и излазе више у сусрет - закључује саговорник.