"СКОРО СВИ ДЕЛОВИ БИЋЕ УЖАРЕНИ" Луцифер оковао Србију, бићемо најтоплија земља у Европи! РХМЗ и лекари попалили све аларме, прете ОПАСНЕ ПОЈАВЕ
"Луцифер" је оковао Србију. Нови топлотни талас поново је подигао температуре у нашој земљи, а ове седмице биће још врелије. Како најављују метеоролози, пик врућине биће сутра, а Србија ће бити најтоплија земља у Европи!
Како је навео метеоролог Иван Ристић, Србија ће сутра бити најтоплија у целој Европи.
"Највиша температура кретаће се од 38 степени до 42 степени, а да ли може и више видећемо сутра. Данас се максимуми у поподневним часовима приближавају 40 степени!", појашњава Ристић.
Метеоролог је уз ову најаву поделио и мапу Европе, на којој се јасно види да је Србија најужаренија. Већина европских земаља обојена је жутом бојом што значи да су температуре релативно просечне за ово доба године. Ипак, цела Србија на мапи је љубичаста, што значи да нас сутра чекају екстремне врућине.
На питање у којим деловима Србије можемо очекивати најврелије температуре, Ристић за "Блиц" каже да ће скоро сви делови бити екстремно врели.
"Скоро сви делови Србије биће ужарени. Видим да Војводина и данас предњачи, а сутра ће и југ да се загреје добро. Судећи по мапама, најтоплије ће бити у Војводини и долини Велике Мораве", каже саговорник.
Топлотна купола стеже Балкан
Метеоролог Ристић раније је најавио да ће највише дневне температуре ове седмице прелазити 35 степени, као и да ће центар врелог афричког ваздуха бити изнад Србије од уторка.
"Аномалије температура показују позитивну разлику од 10-12 степени што простим додавањем на "нормалних" 30 степени указује да ће у већини места максимална температура од уторка бити преко 40. Нађите начин да се адаптирате и расхладите", упозорава Ристић.
Он је најавио да је почело загревање Европе, али и да ће главни налет врућине бити над Балканом.
"Почело загревање Европе, не заборавите главни налет врућине је ипак на Балкан, ту ће бити центар топлотне куполе", појашњава он.
РХМЗ попалио аларме, на снази највиши степен упозорења
Републички хидрометеоролошки завод такође је издао упозорење на јак топлотни талас на подручју Србије и Београда.
У току целе седмице (12 - 18.08.) веома топло са максималном температуром од 35 до 41 степен.
РХМЗ упозорава да ће се максималне температуре током ове седмице у Београду кретати од 37 до 39 степени, а очекују се и тропске ноћи са минималним температурама од 23 до 26 степени.
РХМЗ је за сутра упалио и метеоаларм на територији целе Србије. На снази је црвени - највиши степен упозорења због екстремно високих температура.
Црвено упозорење значи да је време је врло опасно. Прогнозиране су нарочито опасне временске појаве, а таквог су интезитета да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне по безбедност људи и животиња. Треба се често информисати о детаљима очекиваних метеоролошких услова и ризика. Следити наредбе и савете надлежних државних служби.
Лекари на ногама, стиже веома опасна појава
Институт за јавно здравље Србије "Милан Јовановић Батут" такође је издао највиши степен упозорења за поједине делове Србије за наредна три дана.
Како се наводи на званичном сајту "Батута", веома опасна појава очекује се 13, 14. и 15. августа у:
- Бечеју
- Зрењанину
Веома опасна појава 13. и 14. августа очекује се у:
- Вршцу
- Смедеревској Паланци
Док се веома опасна појава 14. и 15. августа очекује у Новом Саду.
Црвена боја значи озбиљно одступање микроклиматских и амбијенталних услова од оних у зони термалног комфора, што представља повећану вероватноћу за наступање тежих манифестација топлотног стреса, попут топлотног осипа, топлотног едема, топлотне синкопе, топлотних грчева, топлотног исцрпљења и топлотног удара.
Мере превенције
- Често мењање чисте и суве одеће, требало би примењивати, како као превентивну меру, тако и у случају већ дијагностикованог топлотног осипа
- Смањење интензитета физичке активности или скраћење времена изложености дејству повишене амбијенталне температуре
- Редовни унос течности (1 чаша воде/20 мин) у устаљеном ритму, без обзира на евентуално одсуство осећаја жеђи
- Појава топлотних едема горњих и доњих екстремитета превенира се регуларно обављеном аклиматизацијом на услове повишене спољне температуре ваздуха (промена климатских зона). До опоравка долази након боравка хладнијем окружењу у трајању од 1 - 2 дана
- На сваку појаву конфузности, несвестице, изразито топле и суве коже потражити хитну лекарску помоћ
Србија Данас/Блиц/Аутор: Јелена Стефановић