"СРАМОТА ЈЕ ДА СЕ НАПЛАЋУЈЕ УЛАЗ" Пробали да уђу у цркву на Опленцу па остали у ШОКУ! Људи бесни, а једна ствар је тек за НЕВЕРИЦУ
Врата божје куће за сваког би требало да буду отворена и улаз бесплатан, кажу људи збуњени што им је у Цркви Светог Ђорђа на Опленцу тражено да плате улазницу за одрасле 600, а за децу 500 динара! За четворочлану породицу - 2.200 динара!
Писано је пре две или три године да је започето са наплатом, али, упркос томе, није се одустало, већ је још подигнута цена. Али већина људи не зна да када крочи са степеништа у храм, који је и маузолеј у склопу Задужбине краља Петра И, прво мора да отвори новчаник! И то их непријатно изненади.
- "Добар дан. Цена улазнице у цркву је 600 динара и са њом можете посетити све објекте у оквиру комплекса", рекла нам је жена која стоји са леве стране на самом уласку у ову светињу. Само смо шокирани одговорили: "Не, хвала! Довиђења!" Срамота је да се наплаћује улаз! Брука је да не можеш ни до олтара да дођеш. Немам ништа против, нек они ограде и наплаћују улазнице за силазак у крипту, где почивају Карађорђевићи, и нека се плаћа за све остале објекте унутар целог тог комплекса, али тужно је што не може човек да уђе слободно у простор на који се у свакој православној светињи слободно крочи! Од свих који посете Опленац, најмање 80 одсто дође само у цркву да се помоли и запали свећу, мало их силази у крипту и обилази имање, или улази у Карађорђев конак, Краљеву винарију, или Кућу краља Петра Првог - огорчена је једна жена.
Лето је идеално да се од годишњег одмора "уштине" и који дан за посету овом месту. Тако је учинила још једна читатељка...
- Пре две године смо били, наплаћивали су улазнице 400 динара. Мислили смо да ће да прекину са том недостојном праксом. Били смо поново пре неколико дана и фрапирали се кад нам је речено да платимо 600 динара по особи - истиче саговорница Курира.
На горњем простору цркве, за који људи сматрају да би улаз требало да буде бесплатан, у јужној и северној певници почивају вожд Ђорђе Петровић Карађорђе, родоначелник династије, и његов унук Петар И карађорђевић, критор храма.
У крипти су сахрањена још тројица владара - кнез Александар Карађорђевић, син Карађорђев, краљ Александар И Карађорђевић и краљ Петра ИИ. Уз њих ту почивају још 24 члана најуже породице.
Верски аналитичар Жељко Ињац истиче за Курир да није примерено наплаћивати улаз у храм, те да би требало одвојити наплату улазница у крипту и улаз у цркву.
- Први пут чујем да се то наплаћује. Глупо и бесмислено је наплаћивати улаз у цркву! Мислим да то нема везе са црквом, питање је какве су ту поделе. Не знам у чијој је то организацији, али сматрам да није примерено наплаћивати улаз у освештану цркву. Врата божје куће треба да буду отворена за све - навео је Ињац.
С друге стране, верски аналитичар Драшко Ђеновић не види у томе ништа спорно и додаје да се улаз не наплаћује када се служи литургија:
- Свуда у Европи се наплаћује улаз у цркве од историјског значаја када нема литургије, то можда код нас није тако, али полако прихватамо западне вредности. Та црква је на првом месту маузолеј и музеј, а одржавање свега тога кошта. У тој цркви нема крштења и венчања. Да наши верници дају прилог сами од себе, онда вероватно не би било потребе да се улазница наплаћује. То што смо ми навикли да све буде џаба и јефтино, нешто је друго. Онда нек гледају преко интернета, а када је богослужење, могу ући за џабе.
Питања је Курир упутио и Епархији шумадијској, али одговор нису добили. Међутим, из епархије су раније навели да је одлуку о наплати улазница у комплекс Задужбине краља Петра И Карађорђевића, у чијем саставу се налази и црква, донео УО Задужбине, те да епархија није у могућности да на ту одлуку утиче.
Питања су упућена и Задужбини краља Петра И Карађорђевића, а у кратком телефонском разговору је управник Задужбине Драган Рељић рекао да је то "искључиво у туристичке сврхе".
- Већ годину и нешто је то тако, а ништа се не наплаћује током литургије и службе, то је искључиво у туристичке сврхе - рекао је и поручио да ће одговорити писаним путем, али до закључења броја одговоре није послао.
Раније су из Задужбине објаснили да се улазнице не наплаћују за улаз у цркву, него за обилазак целог комплекса, те да се од прихода од улазница одржава Задужбина.
Србија Данас/Курир/Аутор: Мина Бранковић