НАРОДНА ВЕРОВАЊА НА ПРЕОБРАЖЕЊЕ: Ево шта никако НЕ СМЕТЕ да радите данас
Празник посвећен Христу
Српска православна црква и њени верници данас обележавају празник Преображења Господњег. Он се убраја у највеће празнике посвећене Христу и пада у време Госпојинског поста.
Прочитајте и:
На овај дан се сећамо Христовог преображења на гори Тавор када је Син Божији, у присуству старозаветних пророка Мојсија и Илије, постао као светлост.
- И засја се његово лице као сунце, а хаљине његове постадоше беле као свет - записано је у Новом завету.
У народном предању на овај дан се преображава и лист у гори и камен у води, најављујући скору јесен. Због тога што се цела природа преображава и тога што се празник везује за смену годишњих доба, верници се од 19. августа више не купају у реци.
На овај дан сви верујући посте, зато се на празничној трпези налазе вино и риба. На крају свете литургије освећује се грожђе, које се према обичају, први пут једе на овај празник. Такође, оно се дели на гробљу за покој душа мртвих.
У крајевима Србије где грожђа нема освећује се друго воће, попут јабука.
Према обичају, на Преображење не ваља спавати преко дана, плакати, нити боравити у кафани. Такви ће се, по веруовању, преобразити, па целе године бити поспани, меланхонлични, односно распикуће.
У неким селима жене и девојке устају пре сунца како би данас започеле помало од сваког женског посла, јер се верује да ће се преобразити, те провреднити.
Од Преображења ни вода у рекама и потоцима није за купање. Тада се преображава сва вода, али истовремено и постаје хладнија.
Народ око реке Јасенице верује, за онога ко се окупа након Преображења у реци, да га може ујести змија. Верује се да се од овог датума, не само вода, него и сва природа мења. Лишће почиње да жути и практично почиње јесен.
Код људи такође наступају промене. Ко је преко лета поцрнео, кожа почиње да му бели. А преображава се и само небо. Тако су етнолози забележили народно веровање да се у глуво доба ноћи небо три пута преображава, слично као на Богојављење које пада пет месеци касније, 19. јануара. Али ко види то и открије другоме шта је видео, каже народ, сићи ће са ума.
Због одређених сличности са Богојовљењем, Преображење се назива и летња Богојављенска ноћ