СЛАВИМО СВЕТОГ ВАРТОЛОМЕЈА: Ево шта по народним веровањима значи ако данас буде облачно и киша!
БЕОГРАД - На данашњи дан црква и верници сећају се Исусовог апостола Светог Вартоломеја. Данас се празнује пренос његових моштију, док је "главни" празник овог светитеља 11. јуна.
Данас је празник Светог Вартоломеја који је био један од 12 великих апостола. Проповедао је Јеванђеље са Светим Јованом Богословом и апостолом Филипом у Азији, у Индији и Јерменији. Још за живота је важио за великог исцелитеља и човека коме су се обраћали многи када би се нашли у невољи.
БОРБА ДА КОСОВО НЕ УЂЕ У УНЕСКО НЕ ПРЕСТАЈЕ: Отворена изложба о наслеђу КиМ! (ГАЛЕРИЈА/ВИДЕО)
Као и Исус, пре смрти претрпео је огромне муке - незнабошци су га ухватили, разапели на крст, одрали кожу и на крају одсекли главу. Након смрти, хришћани су његово тело скинули са крста и часно положили у један оловни сандук. Није прошло много, а место почивалишта Светог Вартоломеја почели су да походе многи болесни јер се причало да ту свако ко искрено верује и покаје се може пронаћи исцелење.
Тада незнабошци отеше од хришћана ковчег са моштима и бацише га у море како би спречили ширење култа Светог Вартоломеја. Вода је по легенди донела сандук до Липарских острва, где га је епископ Агатон сахранио у храму.
ВЕРНИЦИ У ОВОМЕ НАЈЧЕШЋЕ ГРЕШЕ: Пагански обичаји који се косе са православљем!
Ипак, ни то није био крај пута овог апостола. За време непријатељских освајања, мошти Светог Вартоломеја су у 9. веку прво пренесене у Беневенто па у Рим где се и данас налазе. Православни верници управо сећање на овај пренос обележавају на данашњи дан.У нашем народу овог апостола зову и Вратолома (Вртолома) и поштују га као строгог, али правичног светитеља који чува усеве. Верује се да Вартоломеј не прашта неверницима који данас раде, због чега ризикују да им сви радови у њиви пропадну. Народ каже: "Смлатиће те као Вртолома праску!".
У неким деловима Србије верује се да, ако радите на Вратолому, постоји опасност од поплава, града и олује. Слично, ако је данас облачно време, сматра се да то најављује лошу годину за ратаре и све који живе од обрађивања земље.
Слично, деци се данас брани да се пењу по дрвећу, да не би сломила врат, забрањује се купање у рекама, а женама да "бућкају" млеко.
У селима у Шумадији верују да светац лечи од падавице, па болесни иду у оближњи манастир, како би се помолили, док у топличком крају сматрају да Свети Вратолома и Свети Сава данас седе на планини и чувају све њиве како не би било неке штете. Тек када они прилегну и задремају, може доћи до олује, али то се ретко дешава