Када ће камионџије без страха од миграната прелазити границу: Огласиле се српске службе након инцидената у Шиду
Шид-Товарник једини прелаз где не постоји скенер на нашој граници
У Шиду, граду на граници са Хрватском, због тога што илегалци свакодневно секу царинске пломбе и упадају у теретњаке, ауто-превозници имају додатно задржавање и проблеме на граници.
Као што смо већ писали, све је више људи који се жале да у камионским товарима проналазе "слепе путнике", који се преко ноћи увлаче у приколице, и то углавном на граничном прелазу Шид-Товарник.
Царински службеници у Србији на најфреквентнијим прелазима ка ЕУ свакодневно се суочавају са покушајима илегалних миграната да неопажено пређу границу, и да би службеници били корак испред њих користе најсавременију опрему, а то је "мобилни скенер".
Покушаји све већег илегалног преласка границе бележи се након затварања "Балканске руте" и углавном мигранти се одлучују за гранични прелаз Шид-Товарник, јер је то једини прелаз где не постоји скенер на нашој граници.
Током једне царинске смене која траје 12 сати, прође између 250 и 300 камиона. На цариницима је да открију мигранте и недекларисану и непријављену робу. У случају да наши цариници не открију мигранте у камионима, возачи плаћају папрене казне када дођу на хрватски гранични прелаз, који поседује скенер.
Поред проблема са скенером, гранични прелаз је веома лоше остветљен, поготово што се са обе стране пута простиру њиве, преко којих мигранти могу неопажено да се прикраду камионима, исеку сајле, пломбе, локаторе и завуку се међу робу.
Једини начин да се заштите јесте тај да возачи камиона проверавају постоје ли оштећења царинских обележја на теретном возилу којим управљају пре приступања граничној контроли. Екипа портала СрбијаДанас је посетила гранични прелаз Шид-Товарник и уверила се у постојеће проблеме.
Управа царине Републике Србије је навела за наш портал да због мале површине граничног прелаза за сада не постоје технички услови за инсталирање мобилног скенера.
- Дирекција за имовину Републике Србије је припремила пројекат за проширење овог граничног прелаза, а када он буде и реализован свакако неће бити препрека да скенер буде постављен и на овом прелазу. Док се то не деси, камиони за које постоји сумња да у својим товарима кријумчаре робу или мигранте, шаљу се под полицијском пратњом на прелаз Батровци, који је од Шида удаљен свега двадесетак километара, где је инсталиран мобилни скенер уређај - навели су из Управе царине.
Такође, велики проблем представља и осветљење и често због поприлично слабе видљивости мигранти користе прилику да се прикраду и "увуку" се у приколице камиона. Из Управе царине наводе да је у плану решавање тог проблема и да ће то онда додатно омогућити безбеднији одмор камионџијама, али и самим запосленима на граничном прелазу.
-За сада је ГП Шид осветљен са 13 стубова расвете, и са 18 сијалица (лампи). Новим пројектом предвиђено је постављање већег броја стубова расвете са већим капацитетом- рекли су из Управе царине Републике Србије.
Од укупно 1.148 откривених миграната током протекле 2020. године, 193 лица спречена су у илегалном преласку државне границе на граничном прелазу Шид.
Из Управе царине Репубвлике Србије су нам нагласили да без обзира што на овом прелазу не постоји скенер уређај, захваљујући искуству цариника и одличној сарадњи са колегама из граничне полиције, али и са возачима камиона који неретко изражавају сумњу да се мигранти крију у товарима, на овом прелазу су илегални мигранти током 2020. године откривани често, у просеку сваког другог дана.
Поставља се питања, када ће овај гранични прелаз Шид-Товарник добити скенер и заштити наше камионџије од плаћања огромних казни, као и стреса и непријатности коју доживљавају приликом царинске контроле на хрватској граници?