СЛЕПО ДЕТЕ СА ПСОМ ВОДИЧЕМ НИСУ ПУСТИЛИ У КАФИЋ У СУБОТИЦИ: Ево како су се правдали - шта каже закон?
Угоститељ директно повредио одредбе Закона о кретању уз помоћ пса водича
Канцеларији локалног омбудсмана града Суботице обратио се родитељ слепог детета јер у једном од угоститељских објеката у Суботици није им био омогућен и дозвољен приступ у објекат са псом водичем.
ПОВРАТАК ГАСТЕРБАЈТЕРА ЗА ПРАЗНИКЕ БИЋЕ ПРАВА ПРОПАСТ: Епидемиолози упозоравају - Србија мора увести нове мере што пре
"ВИДЕЋЕ ПАЦИЈЕНТЕ КАДА ПОЧНУ ДА РАДЕ" Корона вирус ускратио практичну наставу ђацима медицинских школа
ТУЖНИ РЕКОРДИ У СРБИЈИ: Пораст сахрана сваки месец - гробља се пуне умрлих од КОРОНЕ
Ерика Тот Салаи, локални омбудсман у Суботици, саопштила је да је на тај начин угоститељ директно повредио одредбе Закона о кретању уз помоћ пса водича.
Трагом објаве о догађају, сазнаје се да је дете са оштећеним видом у пратњи одраслих особа доживело непријатност у више угоститељских објеката, али и да "запослени нису имали намеру да угрозе права особе са инвалидитетом". Након свега што се догодило жалили су се омбудсману на један од познатијих кафе-ресторана, док су у други ипак били пуштени уз извињење и пиће на рачун куће због пропуста.
У том објекту где су брзо препознали своју грешку кажу да им је заиста жао због првобитне реакције.
- На инсистирање да уђу са псом наши радници су групу гостију обавестили да не можемо да дозволимо животињу јер служимо храну. Пас је био прилично велик, једноставно немамо услова. Важно је да истакнем да је та млађа особа, у пратњи неколико старијих, тек касније рекла да има инвалидитет, што се прво није могло уочити. Када смо сазнали ту информацију, извинили смо се, пустили да уђу са псом, а рачун је ишао на нашу кућу – кажу у једном од угоститељских објеката у којем су чим су уочили грешку брзо реаговали и исправили је.
Уз још једно велико извињење, угоститељи поручују да “неке особе са инвалидитетом јасно могу да препознају, а у овом случају није било сасвим јасно“.
- Захвални смо што је омбудсман свима нама угоститељима указао на ову обавезу, врло је тешко бити у току са свим прописима који нас се директно тичу.
Омбудсман Ерика Тот Салаи, поручује да се „радило се о непознавању прописа који регулише ову област, а не о намерној дискриминацији“.
Верујемо да ни један угоститељ нема намеру да ограничава права особама са инвалидитетом, те овим путем желимо да упознамо, како угоститељске објекте, тако и ширу јавност, са правима особа са инвалидитетом које се крећу са псима водичима – каже омбудсман.
Према њеним речима „Кретање је универзална људска потреба и особе са оштећеним видом и друга инвалидна лица суочавају се са бројним изазовима приликом кретања. Употреба посебно дресираних паса водича, који поседују одговарајућу исправу, у многоме олакшава кретање.
- У Србији је 2015. године донет Закон о кретању уз помоћ пса водича, који утврђује права особа са инвалидитетом на кретање уз помоћ пса водича у јавном превозу, објектима и површинама у јавној употреби и у радном простору, које се односи, између осталог, на коришћење угоститељских објеката, свих објеката у јавној употреби, то су објекти у области: образовања, социјалне и здравствене заштите, културе, спорта, туризма и других делатности – навела је Тот Салаи.
Доношењем овог закона, обезбеђује се остваривање основних начела која се односе на уживање људских права, а нарочито забрану дискриминације и увођење посебних мера ради постизања пуне равноправности особама са инвалидитетом.
Овим законом прописане су прекршајне и новчане казне за непоштовање закона, а увидом у законске акте свако може да се инфоримише да „Особа која се креће уз помоћ пса водича има право на коришћење свих превозних средстава у јавном превозу, укључујући и задржавање на свим просторима који су предвиђени за путнике“.
- Особа која се креће уз помоћ пса водича има право коришћења објеката у јавној употреби, као што су објекти државних органа, као и других органа и организација, правних и физичких лица, објекти у области образовања, социјалне и здравствене заштите, културе, спорта, туризма, угоститељства и других делатности. Има право на слободан приступ и боравак на јавним површинама. Има право на слободан приступ и боравак у радном простору – наводи се у Закону.
Под казненим одредбама пише да ће се новчаном казном од 200.000 до 500.000 динара казнити за прекршај правно лице ако особи која се креће уз помоћ пса водича забрани или не омогући приступ и боравак који је одређен законом. Новчаном казном од 20.000 до 100.000 динара казниће се за прекршај и одговорно лице у правном лицу, а са 100.000 до 400.000 динара казниће се предузетник који онемогући испуњење права.