Смог СТЕЖЕ СРБИЈУ од раног јутра! Онколози упозоравају на НЕВИДЉИВОГ УБИЦУ из ваздуха
Београд после Сарајева најзагађенији град Европе
Ваздух у Србији поново је изразито загађен, а мерења у Београду показала су да је око 1 сат ноћас степен загађења био највиши од почетка децембра 2019. године.
Три мерна места у Београду и три у Панчеву региструју данас, према мерењима Агенције за заштиту животне средине највиши - пети степен загађења ваздуха, а једнако је алармантна ситуација и у Новом Саду, Смедереву и Нишу.
Авиони не слећу на београдски аеродром: Због ГУСТЕ МАГЛЕ преусмерени ка НИШУ
АЛАРМАНТНО УПОЗОРЕЊЕ РХМЗ: Укључен метеоаларм - спрема се страшно невреме. Ево колико ће трајати (ФОТО)
ОГАЊ ЈОЈ НИЈЕ МОГАО НИШТА: Данас славимо заштитницу свих који НЕПРАВЕДНО СТРАДАЈУ, а овако вам може помоћи
Мапа Агенције за заштиту животне средине сведочи да у Панчеву ваздух загађује индустрија, а у осталим местима кривац је саобраћај. Занимљиво је и да графикон на сајту Агенције, који приказује заступљеност ПМ 10 и ПМ 2,5 честица, на различитим мерним станицама у Београду (Стари град, Мостар и Зелено брдо), показује да је ноћас у 1 сат иза поноћи загађење било веома велико.
У питању је навиши ниво заступљености ових штетних честица у последњих месец дана! Највишу тачку на графикону достигла је линија која означава ПМ 10 честице измерене на станици Зелено брдо.
Такође, Београд је данас, после Сарајева, најзагађенији град Европе. Српска престоница је у врху ове неславне статистике. Конкретно, у 13 часова, Београд је био позициониран на 6. месту, са индексом загађења 173, а Сарајево на трећем (индекс 202).
Мање од Београда загађени су Мумбај, Загреб, Скопље и Софија, а иза њих на листи је Пекинг.
Даље, Суботица, Беочин, Ваљево, Косјерић и једна од мерних станица у Нишу региструју нешто мало бољи, четврти степен загађености ваздуха. Да је ваздух у Србији данас лошег квалитета, показују и други извори, попут сајта WAQI, на коме се види да проблеми постоје и у комшилуку. Заруменела са и мапа Северне Македоније, Босне, Црне Горе, али необично, загађен ваздух бележи се и у Мађарској, Чешкој, Словачкој, Пољској, Италији...
ПМ честице
Сваке године у Србији годишње умре, према званичним подацима Светске здравствене организације, 6.000 људи од болести изазваних лошим квалитетом ваздуха, а као главни кривац означене су ПМ 10 честице, познате као невидљиве убице из ваздуха.
Тај "невидљиви убица" из ваздуха је прашина мања (ПМ) од 10 микрометара и представља смешу дима, чађи, прашине и киселине, уз тешке метале попут олова, кадмијума, никла и арсена, а настаје као последица комбинованог утицаја грејања, саобраћаја и индустрије. Депонују се у најдубљим деловима плућа и посебно угрожавајући децу, труднице, старе особе и хроничне болеснике.
- У случају удисања ПМ 10 честица, које скраћују дах, срце се напреже да би компензовало смањени унос кисеоника и при томе се исцрпљује. На тај начин, поред разбољевања плућа, доводе и до срчаног или можданог удара и можемо их сматрати узроком изненадне срчане смрти за који немамо ваљани доказ – објашњава онколог др Зоран Живковић.
Такође, ПМ-10 и ПМ-2.5 честице су неодвојиве, односно око две трећине тих ситнијих честица зараправо се налази у ПМ-10. Кроз њих, тако, у наш организам уносимо све најгоре индустријске отрове.